12.07.2019 Jana Čiháková
Státní veterinární správa (SVS) v rámci svého dozoru kontroluje prodej potravin živočišného původu také na populárních farmářských trzích. Přestože se počet závad při tomto druhu prodeje z dlouhodobého hlediska snižuje, je v porovnání s jinými oblastmi veterinárního dozoru stále poměrně vysoký.
V prvním pololetí letošního roku veterinární inspektoři provedli bezmála 190 kontrol prodejců na trzích. Závadu zjistili u osmnácti procent z nich. V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Hlavní část kontrol proto připadá právě na letní období. „Pravidelné kontroly prodejců přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit zdravotně nezávadné a kvalitní potraviny od menších lokálních zemědělců a výrobců. Zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Mezi nejčastější závady zjišťované při kontrolách patří nedostatky v označování nabízených potravin a také prodej potravin neznámého či nejasného původu. Stále poměrně často naráží veterinární inspektoři také na nedodržování teplot nabízených výrobků, což zejména při teplém počasí může pro spotřebitele mít velmi závažné zdravotní následky. Povinnost udržovat zboží při stanovených teplotách je přitom jednou ze zásadních povinností prodejců potravin na trzích. Stále se občas objevují také prodejci, kteří si neuvědomují, že nabízené potraviny (týká se to nejčastěji uzenin či sýrů), je nutné chránit před možným vnějším znečištěním.
V Praze, která patří z hlediska počtu farmářských trhů na pomyslnou špičku mezi regiony ČR, uskutečnila SVS v prvních šesti měsících roku 22 kontrol prodejců na farmářských trzích. Při těchto kontrolách veterinární inspektoři zjistili sedm závad.
„Nejčastějším problémem byla nedostatečná ochrana nabízeného produktu před kontaminací. Mezi opakující se závady patřilo nedodržení teplotního řetězce a nedostatky v dokladech k nabízeným produktům. Setkali jsme se však také s prodejem prošlého zboží či potravin, které již vykazovaly známky kažení,“ poznamenala ředitelka odboru veterinární hygieny Městské veterinární správy SVS v Praze Kateřina Březinová.
„Na základě opakovaných zjištění z našich kontrol bych rád zákazníky opět upozornil, aby věnovali pozornost způsobu a hygieně prodeje živočišných produktů, dodržování chladícího řetězce i označování výrobků. Připomínám, že prodejce má ze zákona povinnost zákazníky informovat dostatečným způsobem o prodávaném zboží a jeho původu. Pokud se nakupujícímu podmínky prodeje či nabízené zboží nezdají, neměli by je kupovat a ohrožovat své zdraví,“ uzavřel Semerád.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.