Palec nahoru, palec dolů

Palec nahoru, palec dolů

14.08.2015 Mgr. Kateřina Kmecová

Nakupujeme férově, neplýtváme jídlem, ale také nadměrně pijeme alkohol a kouříme v restauracích. Co dalšího se děje ve světě potravin?

Palec nahoru: Co s přebytky?

Projekt s názvem „Paběrkování“ připravila iniciativa Zachraň jídlo. Cílem projektu je upozornit na velké množství jídla, které se vyhodí hned na počátku potravinového řetězce – u farmářů. Smyslem je sbírat plodiny na polích a v sadech, které by zemědělci z různých důvodů neprodali. Kromě nadměrné produkce v určitých obdobích hraje roli také nestálá poptávka, levné konkurenční zboží ze zahraničí a velké nároky prodejních řetězců na estetickou kvalitu plodin. S pomocí dobrovolníků chce Zachraň jídlo vyrážet na pole a sesbírané jídlo daruje do potravinové banky. Ta je bude dále distribuovat charitativním organizacím. Více porobností, včetně formulářů pro dobrovolníky, naleznete na www.zachranjidlo.cz.

Palec nahoru: Nakupujeme férově

 Čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE, tedy o 17 % více než v roce předchozím. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí. Fair trade je způsobem obchodu, který poskytuje výrobcům z chudých zemí možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, mezi které patří dodržování lidských a pracovních práv, férové výkupní ceny či šetrnost k životnímu prostředí. Nejprodávanějším produktem je již několik let po sobě káva (68 % z celkového maloobchodního obratu), následují bavlna a čaj. Pro srovnání, fairtradový prodej na Slovensku loni dosahoval obratu 31 milionů korun.

ferovy_nakup

 Palec nahoru: Tajemství děr rozluštěno

Po sto letech zkoumání se Švýcarům konečně podařilo rozluštit tajemství děr v některých druzích sýra, jako jsou ementál nebo Appenzeller. Podle švýcarského institutu Agroscope a ústavu pro výzkum materiálů EMPA způsobují tyto díry malé částice sena, které padají do mléka během dojení krav. Ty pak uvolňují během fermentace plyny, které způsobují otvory v sýru. Výzkumníci také zjistili, že díry mají tendenci mizet, když se mléko odebírá moderní technikou – novodobé hygienické uzavřené systémy dojení zcela odstranily mikročástice sena v mléce. Změnou dávkování těchto mikročástic tak mohou výrobci libovolně regulovat počet a velikost děr v sýrech.

Palec dolů: Farmáři chybují

Nejvíce farmářských trhů i koupěchtivých zákazníků najdeme v Praze. A právě na zdejších trzích provedli loni inspektoři Státní veterinární správy 61 kontrol, při kterých objevili 94 chyb. K nejčastějším prohřeškům patřilo nedodržení stanovených teplot, nedostatečná ochrana před hmyzem a hlodavci či neprokázání původu zboží. Veterináři vybraly pokuty přesahující 200 000 korun a při obzvláště závažném porušení předpisů nařídili okamžité uzavření stánku. Pozitivním zjištěním je, že závad zjištěných při kontrolách farmářských trhů v celé ČR loni meziročně ubylo. Prohřešky kontroloři odhalili přibližně u jedné čtvrtiny z nich, o rok dříve byla chyba objevena zhruba ve třetině případů.

farmari

Palec dolů: Kouření vadí stále víc

Kouření v restauracích vadí v Česku stále více lidem, ukázal výzkum Fakulty sociálních věd UK a agentury Ipsos. Oproti roku 2012 jejich počet stoupl o deset procentních bodů, na 62 %. Výrazně také přibylo těch, kteří by zákaz kouření uvítali – pro přijetí zákona je v současné době 78 % respondentů. Česká republika má jako jediná členská země EU pouze dobrovolnou regulaci kouření, při níž rozhodnutí leží na majitelích restaurací. V ČR chce ministerstvo zdravotnictví kouření ve stravovacích zařízeních zakázat od roku 2016. Obavy provozovatelů z odlivu zákazníků nejsou podle průzkumu odůvodněné. Lze naopak očekávat narůst návštěvnosti o 3 až 6 % i tržeb.

Palec dolů: Češi pijí nadprůměrně

Počet patnáctiletých, kteří mají zkušenost s alkoholem, se v České republice zvýšil mezi lety 2002 až 2012 ze 70 na 94 %. Jak vyplývá ze zprávy OECD, vychází ČR v tomto ohledu ze všech sledovaných zemí nejhůře. I celková spotřeba alkoholu je v ČR nad průměrem zkoumaných zemí, ale je v podstatě neměnná. V roce 2012 připadalo na jednoho Čecha 11,6 litru čistého alkoholu, zatímco průměr v zemích OECD činil 9,1 litru. Podle návrhu připravovaného zákona by měly výrazně vzrůst sankce za prodej alkoholu dětem, zákaz prodeje alkoholických nápojů by se měl týkat zdravotnických zařízení, škol, akcí pro děti, ale i stánků, tržišť či (kromě piva) sportovních akcí.


Mohlo by vás zajímat

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny brambůrků

25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28.05.2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.