23.10.2020 Jana Čiháková
Vyhlášení nových opatření nezpůsobilo náhlý zájem Čechů o nákup potravin. Jen některé řetězce ve středu zaznamenaly mírný nárůst prodejů. Platná nařízení ani nezasáhla do fungování hypermarketů, které nabízejí i další nepotravinové zboží. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci obchodních sítí.
Vláda ve středu rozhodla o zákazu maloobchodního prodeje. Výjimku mají potraviny, drogerie či lékárny. Zavřené už dnes musely zůstat obchody s oděvy, obuví nebo sportovním vybavením.
Lidé se v současné době už nemají potřebu předzásobovat, jak tomu bylo na jaře. Například Kaufland podle své mluvčí Renaty Maierl nezaznamenal v zákaznickém chování v posledních dnech žádné výkyvy. "Vnímáme pouze zvýšení objemu nákupního košíku. Zájem je zejména o čerstvé zboží, jako je maso, ovoce a zelenina, v souvislosti s uzavřením škol a bezpochyby také restaurací. Všechny naše prodejny jsou pravidelně zásobovány a zboží je dostatek," řekla. Nepotravinové produkty podle ní tvoří menší část sortimentu a zákazníkům jsou i nadále dostupné.
Prodejny Albert nyní sledují podle svého ředitele komunikace Jiřího Marečka mírně zvýšenou poptávku po čerstvých a trvanlivých potravinách. Zájem podle něj ale odpovídá aktuální situaci. Ani Albert nepřistoupil k úpravě prodejní plochy a veškerý nepotravinový sortiment nabízí dál bez omezení. Stejně se zachovalo i Tesco. "Všechny naše obchody fungují stejně jako doposud, po konzultaci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a ministerstva zdravotnictví jsme mohli ponechat v provozu všechna oddělení," uvedl mluvčí společnosti Václav Koukolíček.
Více zákazníků přišlo ve středu odpoledne nakoupit do hypermarketů Globus. Mírný nárůst prodejů zaznamenaly podle jejich mluvčí Lutfii Volfové napříč kategorií potravin. Lidé si domů odnášeli především čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu, maso, pečivo, čerstvá hotová jídla, více kupovali i drogerii a další nepotravinové zboží. "Všechny Fashion store a Klenoty, které nejsou součástí prodejní plochy hypermarketů jsme uzavřeli. Nicméně ostatní sortimenty, které součástí prodejních ploch hypermarketů jsou, zůstanou otevřeny. Na vrácené oblečení a obuv se pak vztahuje pravidlo 24 hodinové karantény," doplnila Volfová.
Řetězce i nadále dodržují vysoké bezpečnostní a hygienické standardy. Albert podle Marečka každý měsíc investuje desítky milionů korun do ochranných prostředků a sanitací. Globus denně spotřebuje asi 75 litrů dezinfekce. Za měsíc se její spotřeba podle Volfové pohybuje okolo čtvrt hektolitru a její hodnota je čtvrt milionu korun. V Globusu fungují dezinfekční týmy, které pravidelně dezinfikují nákupní vozíky, kliky, madla nebo dveře, nákupní skenery čistí po každém nákupu.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.