PEKELNÝ KOUŘ POD DEZERTEM I DRINK JAKO ZÁKUSEK: MOLEKULÁRNÍ KUCHYNĚ JE NA VRCHOLU

PEKELNÝ KOUŘ POD DEZERTEM I DRINK JAKO ZÁKUSEK: MOLEKULÁRNÍ KUCHYNĚ JE NA VRCHOLU

04.02.2024 KATEŘINA KMECOVÁ

Dnešní doba klade na šéfkuchaře obrovské nároky. Konkurence je veliká, tudíž musejí přicházet stále s něčím novým, aby uspokojili náročnou klientelu. Nejsou to ale jen neobvyklé ingredience a jejich kombinace, ale také originální prezentace, které hosty nejen dobře nakrmí, ale zprostředkují jim i extra zážitek.

Dnešní doba dokáže posouvat hranice tradičního vaření do světa fantazie. Od doby, co se začala uplatňovat molekulární gastronomie nebo myologie to platí dvojnásob. A setkání se známými pokrmy nebo chutěmi, které na stoly přistanou v neočekávaném skupenství, je sakra zábava.

MOLEKULY NA SCÉNĚ

Ačkoli se od „použití chemie“ se v potravinářství ustupuje, molekulární gastronomie si v ní přímo libuje. Využívá běžné suroviny, ale díky chemickým reakcím mají finální pokrmy odlišné skupenství a tedy i nečekaný tvar, teplotu nebo texturu. Vznikají všemožné pěny, kaviáry a želé, v přípravě využívání podobného principu pro alkohol se pak drinky ocitají v podobě kuličky, pěny nebo kostky.

A jak je to s tou chemií? Ačkoli kuchyně může připomínat chemickou laboratoř plnou zkumavek, baněk a stříkaček, nejde v žádném případě o to, že by se jídlo jakkoli znehodnotilo, používají se přírodní prostředky, které se standardně využívají například při úpravě nebo konzervaci potravin. Vše je k dostání na specializovaných e-shopech, pokud si tedy troufáte na to proměnit v laboratoř i svou kuchyň, seženete i konkrétně sestavené sady, včetně přesně navážených chemických činitelů, které budete potřebovat.

VŠEMI SMYSLY

Molekulární gastronomie zapojuje všechny smysly. Pokrmy v netradičních skupenstvích, chutnající jako známé suroviny, to zákazníka leckdy překvapí. Když ochutnáte červenou pěnu a v ústech vám exploduje chuť rajčat, donutí vás to k úsměvu. Stejně tak můžete jíst na první pohled špagety, které ale chutnají jako vývar – ten jen kuchař ztužil a poté upravil pomocí strojku na těstoviny. Molekulární vaření vyžaduje naprostou přesnost, která v tradiční gastronomii tak běžná není. Ingredience se odvažují i na setiny gramu, nepřesné množství může celé jídlo znehodnotit. Ačkoli většina technik znamená spíše zpestření, jsou i takové, které se staly běžnou součástí kuchyně klasické po celém světě. Patří k nim například metoda „sous-vide“, tedy vaření ve vakuu.

ČÁRY S DUSÍKEM

Jednou z hlavních součástí molekulární kuchyně je tekutý dusík. A ano, způsobuje přesně to magické kouření, které znáte například z asijské kuchyně při servírování sushi anebo dezertů. Dusík je bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu. Společně s kyslíkem ho celý život vdechujeme, neboť vzduch je z 80 % složen právě z dusíku. V momentě, kdy dojde k jeho zkapalnění, vznikne tekutina, která vře při -195 stupňů. Můžete si jej sami zakoupit na specializovaných e-shopech, litr vás vyjde přibližně na 230 korun. Nádoby s kapalným dusíkem musejí mít velmi dobrou izolaci, aby se z nich dusík odpařoval jen pozvolna. Pro jeho transport se využívají cisterny s vakuovou izolací. Konec konců, první termosky nevznikly jako domácí pomocníci na uchovávání teplého pití a jídla, ale právě na přechovávání dusíku. Pro domácí užívání byly patentovány na začátku 20. století, kdy se jednalo o luxusní zboží. Pozor na to, že v běžné nerezové termosce dusík vydrží maximálně v řádu hodin, poté se z něj opět stává plyn. Profesionální způsob uchování je možný v takzvané Dewarově nádobě, ale její cena je velmi vysoká.


Mohlo by vás zajímat

ČEŠI VEDOU V PITÍ ALKOHOLU: KAŽDÝ DEN ZEMŘE 2200 LIDÍ

26.07.2024 | V evropském regionu umírá denně na následky konzumace alkoholu 2200 lidí, jak uvádí server rakouské televize ORF. Česká republika je třetí v pořadí evropských zemí s nejvyšší konzumací čistého alkoholu na osobu, po Gruzii a Rumunsku.

TUKUŽROUTSKÁ POLÉVKA JE SKVĚLÁ! AŽ NA TO, ŽE NEPOŽÍRÁ TUKY, ALE SVALOVOU HMOTU

12.08.2024 | Tukužroutská polévka je často zmiňována jako zázračný způsob, jak rychle shodit přebytečná kila. Tento koncept slibuje dramatický úbytek váhy během několika dní, a to pouze konzumací specifické polévky bohaté na zeleninu, která má údajně schopnost "spalovat tuky". Avšak při bližším zkoumání se ukazuje, že tato dieta je nejen neudržitelná, ale také neúčinná pro dlouhodobé udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.