08.10.2014 Redakce
Celých 65 % jedenáctiletých dětí už někdy ochutnalo alkohol. Prevence je stále nedostatečná, tvrdí odborníci.
Fórum Pijte s rozumem realizovala výzkum týkající se zkušeností dětí s pitím alkoholu. A výsledky jsou alarmující - s pitím alkoholu má zkušenost už 83 % dětí ve věku 11–15 let. Ve skupině jedenáctiletých ochutnalo alkohol dokonce přes 65 % dětí. Prevence je v kompetenci samotných rodičů a škol, a proto Fórum spouštínovou verzi webových stránek www.pijsrozumem.cz a www.pobavmeseoalkoholu.cz.
Na inovovaných portálech se čtenáři dozví současnou statistiku v konzumaci alkoholu, či jaká je doporučená denní dávka při pití alkoholu. Speciální kapitola je věnována rodičům a učitelům, kteří se dočtou, jak s dětmi hovořit o alkoholu, na co je upozornit nebo jak mohou děti zdvořile odmítnout nabídku alkoholu.
„Jako zásadní problém v prevenci pití alkoholu se stále jeví osvěta v rodině i škole. Třetina rodičů považuje za ideální věk na pohovoření si s dětmi o alkoholu období mezi patnáctým a osmnáctým rokem. To už je ale často pozdě, většina dětí má zkušenost s pitím alkoholu již před jedenáctým rokem,“ uvádí Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR a provozní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka.
Největším vzorem v chování a tedy i v pití alkoholu jsou rodiče. Postoj, který si děti k pití vytvoří v dětství, je bude provázet po celý život. Podle výsledků nové ankety necelá třetina (28 %) školáků ve věku 11–15 let problematiku pití alkoholu s rodiči vůbec nerozebírala.
Z výsledků dále vyplývá i alarmující zjištění. Téměř každé třetí dítě (28 %) odpovědělo souhlasně na otázku, zda to někdy s alkoholem vyloženě přehnalo. Žáci, kteří hovoří s rodiči o alkoholu, se k pití alkoholu stavějí mnohem rozumněji, především však vědí více o zdravotních rizicích.
Anketa ukázala, že více než polovina dětí ochutnala alkohol už do svých jedenácti let, a to pod dozorem rodičů. „Dospělí alkohol často vnímají jako společenskou záležitost, přiťuknutí si skleničkami se stalo symbolem úspěchu. Dospělí pak při rodinných oslavách přimhouří oči a dovolí dětem si výjimečně také připít. Často si neuvědomují, že tím přispívají k tomu, že děti pak během dospívání vnímají pití alkoholu na oslavách jako povinnost a těžko se jim alkohol odmítá,“ uvádí Josef Šedivý, terapeut SANANIM z.ú., které realizuje ve spolupráci s Fórem Pijte s rozumem informační lekce Pobavme se o alkoholu ve školách.
Kromě inovovaného webu Fórum PSR letos připravuje i novou verzi prezentace pro školy. Ve spolupráci se SANANIM z.ú. dlouhodobě šíří povědomí o škodlivosti alkoholu mezi školáky v 7. třídách v rámci kampaně Pobavme se o alkoholu. Od roku 2009 platforma ve spolupráci se sdružením SANANIM organizuje přednášky na českých školách.
Cílem této spolupráce je zvýšení povědomí dětí, škol a rodičů o problematice zneužívání alkoholu, která je často ve školních osnovách zanedbávána. Za pět let se podařilo „pobavit se“ s více než 27 000 žáky v 1 482 třídách po celé České republice. Žáci si v modelových situacích zkouší, jak odmítnout nabídku alkoholického nápoje, pokud jim ho někdo nabízí proti jejich vůli. Do takovéto situace se totiž podle výsledků ankety dostalo skoro 15 % dotazovaných.
Věděli jste, že… |
· 68 % dětí ochutná poprvé alkohol se svými rodiči, 25 % s kamarády a 6 % o samotě; · 52 % dětí ochutná alkohol v 11 letech a dříve, 35 % se poprvé napije ve 12 letech, 11% ve 13 a jen 2% dětí ochutnají alkohol až ve 14 letech a později; · 43 % školáků se dostane k alkoholu většinou doma, 21 % jej pije v „hospodách“ a na diskotékách a 18 % jej pije například venku v parcích; · 15 % nezletilých někdy pilo alkohol jen proto, aby takzvaně zapadli do party; · 21 % odpovědělo, že pijí alespoň 1 x měsíčně, 32 % dětí odpovědělo, že nepijí vůbec. |
25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.
29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.
27.05.2018 | Na východě Francie se dnes vydražily tři vzácné lahve žlutého vína z oblasti Jura ročníku 1774, a to v přepočtu za více než šest milionů korun. Jedna se prodala za 107.700 eur (2,8 milionu Kč), druhá za 76.250 (dva miliony Kč) a třetí 73.200 (1,9 milionu Kč).
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.