09.12.2014 ČTK
Opětovné otevření tématu může podle Jurečky paradoxně poškodit polské dovozce, protože znovu otevře téma technické soli v potravinách.
Polské zemědělce rozčílilo nařízení českých úřadů bedlivěji kontrolovat polské potraviny. Chtějí si proto stěžovat Evropské komisi. České úřady tvrdí, že se kontroly netýkají pouze polských potravin a že všem měří stejným metrem. Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, byla ale kontrola produktů především z Polska nařízena 19. srpna letošního roku. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky šlo pouze o krátkodobou akci v reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU. Z dlouhodobého hlediska podle Jurečky nekontrolují české dozorové orgány polské dovozce více než jiné.
"Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, jenž by zemřel na otravu polským jídlem. Ale několik Poláků zemřelo po požití českého alkoholu, který se prodával nejen v Česku, ale i v Polsku," řekl polské tiskové agentuře IAR polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Připomněl tak předloňskou metanolovou aféru, která si nejen v Česku vyžádala přes pět desítek životů.
Polská média informovala, že Odbor kontroly, laboratoří a certifikace české Státní zemědělské a potravinářské inspekce vydal zvláštní pokyn, podle kterého mají být právě polské potraviny důkladně kontrolovány. Polská média zdůrazňují, že o potravinách z jiných zemí se dokument nezmiňuje; důkladnou kontrolou podle něj mají projít ovoce a zelenina, zvláštní pozornost se má věnovat jablkům, masu, uzeninám, mléku, všem druhům sýrů, rybám a výrobkům z ryb.
Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, jde o interní sdělení z letošního 19. srpna. Ředitel Odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřich Pokora v něm informuje, že kvůli ruskému zákazu dovozu potravin z EU lze očekávat zvýšený dovoz potravin do ČR, které byly původně určeny pro Ruskou federaci. "Poněvadž významným exportérem potravin do RF je Polsko, bude kontrola cílena především na produkty původem z Polska," píše se v dokumentu.
"Já jsem připraven dokladovat, že za několik posledních měsíců jsme neudělali vyloženě cílenou akci se zaměřením jenom na polské potraviny dovážené do České republiky," uvedl na tiskové konferenci po jednání české vlády ministr zemědělství Marian Jurečka.
Srpnový dokument SZPI byl podle ministra vytržen z kontextu. V době vyhlášení ruského embarga na dovozy z EU se přestalo mimo jiné polské zboží vyvážet do Ruska a hrozilo riziko, že některé polské potraviny původně určené pro ruský trh skončí na českém trhu, řekl Jurečka a zdůraznil, že předpisy pro dovoz potravin do Ruska a do EU jsou rozdílné. "V dlouhodobém kontextu nedošlo k tomu, že bychom se zaměřovali jen na dovozce z Polské repuliky," poznamenal ministr.
Například letos v říjnu podle Jurečky dozorové orgány obdržely hlášení o dovozech 32 000 zásilek potravin z Polska a provedli 73 kontrol. Z Německa bylo hlášeno na 11 000 zásilek, kontrol bylo 66, tedy vzhledem k množství dovezeného zboží výrazně více. Jurečka chce v úterý Sawickému volat. "Abychom zbytečně tuto přestřelku dál neventilovali, aby se trošičku zchladily hlavy a jednalo racionálně," popsal důvody plánovaného telefonátu. Opětovné otevření tématu může podle Jurečky paradoxně poškodit polské dovozce, protože znovu otevře téma technické soli v potravinách.
Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy jsou informace uvedené polskou stranou vytržené z kontextu dokumentu a nezobrazují objektivně skutečné zaměření kontroly. Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že předmětem kontroly mají být pouze komodity, které jsou předmětem ruského embarga.
Polský ministr Sawicki hovoří o šikanování polských výrobců, což podle něj souvisí s nižší produktivitou nezreformovaného českého zemědělství; Češi se už dlouho pokoušejí i neférovými způsoby potírat polské potraviny, tvrdí ministr. O nejnovějším zjištění hodlá osobně informovat Evropskou komisi, zřejmě 14. či 15. prosince. Sawicki podle polského rozhlasu také vybídl polské výrobce, aby v Česku hájili svá práva a dobré jméno polských potravin i u soudů.
Polsko je po Německu druhým největším vývozcem potravin do Česka, které je pro Polsko čtvrtým největším obchodním partnerem. Podle polských statistik vzájemný obchod loni činil 15,3 miliardy eur: na polský vývoz připadalo 9,6 miliardy eur a skoro 13 % představovaly potraviny.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
29.05.2018 | Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko dnes otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, tzv. rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro 11 evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.