08.10.2012 SZPI
Škůdci v sušených meruňkách, málo ovoce v džemu, rozbředlé okurky a příliš mnoho kyseliny ve víně. Na jaké další prohřešky můžete v našich obchodech narazit?
V Kauflandu (Jičín) byli u Sušených meruněk na vnitřní ploše sáčku zjištění drobní živí škůdci. Výrobek vykazoval zápach po kvašení.
V BILLE v Hořicích bylo u Lubawy, broskvového džemu zjištěno 27,9 g broskví ve 100 g výrobku, což je méně, než výrobce deklaruje na obale - "100 g výrobku obsahuje: 35 g ovoce".
V Kremžské hořčici Delipo v Penny Marketu (Praha 4, Modřany) zase inspekce objevila nižší obsah cukru (resp. sacharózy) než stanovuje příslušná vyhláška. V Penny Marketu v Jindřichově Hradci obsahovala Vysočina 700 g méně čisté svalové bílkoviny než stanovuje příslušná vyhláška. U výrobku byla zjištěna vyšší hodnota aktivity vody než je dáno příslušnou vyhláškou - výrobek se může spotřebiteli jevit jako málo "vysušený".
V prodejně KORREKT ve Vrchlabí nalezla inspekce Sterilované okurky Seliko, jejichž konzistence byla v horní polovině obsahu sklenice měkká, rozbředlá, plody se po napíchnutí na vidličku rozpadaly. Na vnitřní straně víčka se vyskytovala rez. Chuť výrobku byla netypická pro daný typ potraviny.
Prodejna JEDNOTA v Hradci Králové nabízela Piškoty polévané s ovocným želé - višeň, na jejichž povrchu se vyskytovala plíseň. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení.
V prodejně Květoslavy Stuchlíkové v Moravských Budějovicích bylo u Muškátu moravského, moravského zemského vína bílého, SUCHÉHO, alk. 12,5 % obj. (sudového) překročeno maximální povolené množství kyseliny citronové. Kyselina citronová se přidává do vína z důvodu stabilizace.
V ESO-LANDU v Jindřichově Hradci obsahoval Turistický salám Kmotr méně čisté svalové bílkoviny (svaloviny), než je stanoveno v příslušné legislativě. Výrobek dále obsahoval více tuku, než výrobce uvádí na obale výrobku.
V Tesco Stores v Boskovicích inspekce objevila Kubíčkovy párečky šedozelené barvy. Povrch obalu jednotlivých párků byl oslizlý, povrch párků po oloupání oslizlý, vůně cizí s nakyslým zápachem. Výrobek se nepovažuje za bezpečný, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování.
SPAR Česká obchodní společnost s.r.o. v Brně prodávala pastináik, u nějž bylo laboratorně zjištěno překročení maximálního množství kadmia.
Prodejna JIP východočeská, a.s. v Brně prodávala masný výrobek Viking, u něhož byla zjištěna vyšší hodnota aktivity vody, než je stanoveno v příslušné vyhlášce. Výrobek se spotřebiteli může jevit jako málo "vysušený".
LN Group v Dolanech prodávala Instantní nápoj s čajovým extraktem multivitaminový, který obsahoval barviva neuvedená na obale výrobku, a to žluť SY a tartrazin.
J.L.N. spol. s r.o. v Opavě nabízela Familýs wafers, Plněné oplatky s krémovou náplní s ořechovou příchutí. výrobek obsahoval alergen - arašídy v množství 9,258 g/kg. Spotřebitel je klamán označením, že "výrobek může obsahovat stopové množství arašídů".
30.06.2014 | Špinavá madla i vnitřky košíků a vozíku, upatlaný pás, Kdo zodpovídá za hygienu v obchodech a jak se vyvarovat špatného nákupu?
01.05.2014 | Podle ČT Billa v Českém Těšíně nabízela již prošlé výrobky ze zakázané šarže.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.