PŘEHNALI JSTE TO VČERA S PITÍM? SOS TIPY, KTERÉ POMÁHAJÍ

PŘEHNALI JSTE TO VČERA S PITÍM? SOS TIPY, KTERÉ POMÁHAJÍ

01.01.2024 KATEŘINA KMECOVÁ

Všichni samozřejmě víme, že nejlepší ochranou před nástupem kocoviny je alkohol vůbec nekonzumovat, ale realita bývá odlišná, a to navzdory předsevzetím, která si během krušných chvilek dáváme. Pokud už se s kocovinou probudíte, na sliby je pozdě, zkuste udělat pro svůj organismus alespoň něco málo, co vám ve vašem neutěšeném stavu pomůže.

Každý mívá projevy jiné, ale obecně jde o únavu, bolest hlavy, malátnost, žaludeční nevolnost, sucho v ústech a dehydrataci celého organismu. Vliv na průběh a intenzitu kocoviny má pochopitelně množství alkoholu, ale také další proměnné, jako množství jídla, které jsme snědli, únava atd. Na případném ranním diskomfortu má se podílí i to, jaký druh alkoholu pijeme. Některé typy mají vyšší předpoklad kocovinu způsobovat než jiné. Je to proto, že jednotlivé druhy mají odlišné množství tzv. kongenerů. Jde o látky, které vznikají jako produkt chemických reakcí při výrobě alkoholu. Právě ony zvyšují intenzitu kocoviny. Vysokou koncentraci najdeme v červeném víně, bourbonu či whiskey, nízkou ve vodce, ginu, bílém rumu.

Alkohol narušuje rovnováhu elektrolytů, neboť blokuje vylučování antidiuretického hormonu. Abychom si ráno co nejméně vyčítali večerní rozmařilost, měli bychom alkohol vždy prokládat vodou – jednak tím naředíme koncentraci alkoholu, a pak zmírníme dehydrataci, kterou alkohol způsobuje. Pokud to zvládnete a vzpomenete si, vypijte pár sklenic vody ještě před usnutím.

Myslet bychom měli také na pravidelné doplnění jídla – díky plnému žaludku odolává organismus vstřebávání alkoholu lépe. Ovšem pozor, jde také o to, jaký druh jídla během večírku konzumujeme. Chybou je, že s postupujícím večerem a stoupající hladinou alkoholu míváme chuť na typické party dobroty, jako jsou chipsy, chlebíčky s majonézou, smažené… Ráno se tak nevolnost z alkoholu může spojit s nepříjemnými pocity „přetláskaného“ žaludku.

KÁVU RADĚJI NE

O zaručených vyprošťovácích, které by nám měly od kocoviny ulevit, kolují celé legendy. Často jsou však tyto rady založeny na mylných předpokladech a pokud po těchto tipech sáhnete, můžete si již tak dost nepříjemný stav ještě dál zhoršit.

Alkohol váš organismus vysuší, proto je důležité jej co nejdříve rehydratovat. Tělu dopřejte dostatek čisté vody, případně zvolte čaj. Pokud to zvládnete, dobrou volbou je perlivá minerálka – oxid uhličitý podle studií zvyšuje aktivitu enzymů metabolizující etanol, obsažené látky pomohou doplnit elektrolyty. Výborně funguje vzhledem k obsaženým látkám kokosová voda. Pokud nemáte žaludek jako na vodě, můžete zkusit zklidnit překyselený organismus mlékem. Dobrou službu udělají i výrobky kysané – zákys nebo kefír. Vhodnou volbou nejsou džusy z citrusů, ale například rajčatová šťáva zase pomůže alkohol odbourávat. Podle australských vědců je dobrým pomocníkem také hruškový džus. Vypít můžete jako první pomoc i proteinový nápoj.

Prvním nutkáním může být sáhnout pro povzbuzení po silné kávě, ale měli bychom ho rychle zapudit. Kofein nabudí organismus a zvyšuje krevní tlak, účinky zbytkového alkoholu se tak dále zvýší. Kyselost kávy navíc může rozhozený žaludek ještě více podráždit a káva organismus dále dehydratuje.

ČESNEČKA JAKO SÁZKA NA JISTOTU

Ačkoli jídlo může být to poslední, na co máte po ránu chuť, vyhýbat byste se mu neměli. Snídaně vám pomůže udržet optimální hladinu cukru v krvi, což tlumí projevy kocoviny. Pokud již předchozí den tušíte riziko krušného rána, připravte si vzpruhu předem. Dobrou volbou je samozřejmě masový vývar, který dodá tekutiny a dobře stravitelné živiny. Osvědčenou klasikou je česnečka, kterou jako lék užíváme odpradávna. Aby se stala kýženým životabudičem, je třeba použít kvalitní, čerstvý česnek. Jen takový obsahuje vitamíny A, B, C, selen, vápník i jód.

RADĚJI BANÁN NEŽ HRANOLKY

Ačkoli je to praxe spousty těch, co se chtějí „spravit“, doporučit nelze těžká jídla a fast food. Pro tělo je velkým zápřahem potýkat se s následkem divokého večera, proto ho potřeba zpracovat těžké jídlo dále zatíží. Díky vysokému obsahu bílkovin svou službu splní vejce – míchaná, vařená nebo ve formě omelety. Ta navíc obsahují aminokyselinu cystein, jež s odbouráváním alkoholu napomáhá.

Ačkoli vitamíny jsou pravděpodobně tím posledním, na co ve stavu kocoviny myslíte, banán obsahuje zároveň vysoké množství draslíku, který vysílené tělo velmi přivítá. Pokud do sebe jídlo nedostanete, můžete banán rozmixovat do podoby smoothie.

PRÁŠKY? POZOR NA NĚ

Ačkoli to může znít absurdně, věta „čím ses pokazil, tím se naprav“, má vědecké základy. Nicméně jako běžnou praxi ji doporučit nelze, protože by mohla vést k závislosti na alkoholu. Alkohol má vliv na to, jakým způsobem se v těle zpracovává methanol. Konzumací alkoholu se methanol mění na formaldehyd, jež je spouštěčem kocoviny. Když si dáme malé množství alkoholu, tuto přeměnu sice zastavíme, ale jen na chvíli, v podstatě ji jen odložíme.

Pokud jste zvyklí si automaticky brát při kocovině prášek, nejméně škody natropí Aspirin. Obezřetní buďte s léky s obsahem paracetamolu, v kombinaci s alkoholem znamenají pro játra velkou zátěž. Lék proto zařaďte vždy jen v krajní nouzi a minimálně 12 hodin od konzumace alkoholu. Pokud chcete sáhnout po nějakém doplňku z lékárny, na trhu jsou k dostání nápoje nebo šumivé tablety, které proces odbourávání alkoholu urychlují.  Představují cestu, jak rychle doplnit vitamíny a minerální látky a neutralizovat žaludeční šťávy.

Ačkoli jde věda dopředu mílovými kroky, univerzální lék na kocovinu neexistuje. Když tuto skutečnost domyslíme, možná to není tak špatně, neboť kocovina odrazuje lidi od nadměrného pití alkoholu.


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.