Příběh otce hybridní rýže: Zachránil lid od hladomoru

Příběh otce hybridní rýže: Zachránil lid od hladomoru

26.05.2021 Jana Čiháková

Jüan Lung-pching, uznávaný čínský vědec, pomohl Číně, zemi s 1,4 miliardy obyvatel, nejen vyřešit problém dosažení potravinové soběstačnosti, ale také významně přispěl k celosvětové potravinové bezpečnosti.

Jüan Lung-pching, označovaný za „otce hybridní rýže", vypěstoval v roce 1973 první vysoce výnosný hybridní kmen rýže na světě. Od té doby výnosy hybridní rýže stále trhaly nové světové rekordy, nejprve 300 kg na měrnou jednotku (asi 0,07 ha), poté 500 kg na měrnou jednotku a nakonec na 700 kg na měrnou jednotku. Nyní výnos superhybridní rýže Chaoyou 1000, kterou vyvinul Jüanův tým, překročil 1000 kg na měrnou jednotku. Před Jüanem se světová vědecká komunita domnívala, že rýži nelze křížit.

V současné době se hybridní rýže vyvinutá Jüanovým týmem široce používá a zkušebně pěstuje v desítkách zemí a regionů po celém světě. Na Madagaskaru byly výnosy hybridní rýže až o 300 % vyšší než výnosy původních odrůd. V Indonésii byla jejich produkce více než dvojnásobná oproti místním odrůdám. V roce 2018 byly Jüanovým týmem poprvé v historii úspěšně provedeny pokusy s pěstováním rýže v pouštích Dubaje.

Obětoval život studiu vyšších výnosů

V očích mnoha lidí byl vědcem, který neúnavně šel za svým snem navzdory osamělosti a těžkostem. Pokusy s hybridním šlechtěním nejsou snadné. V počátcích svého výzkumu Jüan osobně prozkoumal více než 14 000 rýžových klasů, než našel šest přirozeně samčích sterilních rostlin. Ve svých 90 letech stále prováděl výzkum a téměř každý den navštěvoval pole, aby pozoroval růst hybridní rýže.

Jüan byl také laskavý gentleman s neochvějným odhodláním zasazovat se o blaho lidstva. Ačkoli se narodil ve vzdělané rodině, byl v mládí svědkem hladomoru, což ho přimělo k rozhodnutí věnovat se zemědělskému výzkumu. Více než deset let pomáhal africkým zemím pěstovat hybridní rýži a po celá desetiletí neúnavně pracoval na využití výnosového potenciálu rýže. V posledních letech svého života se Jüan věnoval výzkumu a vývoji mořské rýže. Vynaložil veškeré úsilí, aby splnil své celoživotní přání - aby lidé na celém světě měli dostatek jídla.

Jüan Lung-pching 22. května zemřel, zanechal však světu vzácné dědictví v podobě malého rýžového semínka. „Každý člověk je jako semínko - měli bychom se snažit vyrůst v dobré lidi," řekl kdysi Jüan. Tento obyčejný, ale velký člověk stojí za to, abychom na něj nezapomněli.

Zdroj ČTK, foto czech.cri.cn


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.