Přitvrzení v boji s potravinovými podvody

Přitvrzení v boji s potravinovými podvody

16.01.2014 ČTK

Poslanci Evropského parlamentu požadují povinné zveřejňování původu masa, a to i u hotových jídel, přísnější kontroly výrobců potravin a tvrdší tresty za podvody v potravinářství.

Poslanci také vyzývají Evropskou komisi k vytvoření nového systému včasného varování členských zemí před těmito podvody. Parlament ve Štrasburku tak reagoval na loňský celoevropský skandál s nepřiznaným koňským masem v pokrmech, které jejich výrobci vydávali za hovězí.
    "Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence," požaduje zpravodajka zprávy Esther de Langeová z lidovecké frakce (EPP). Dokument navrhuje, aby tresty za potravinářské podvody byly mnohem více odstrašující a odpovídaly minimálně dvojnásobku odhadovaného obohacení nepoctivců.

rajcata
    

Někteří europoslanci by přitom šli ještě dál. "Sankce by měly být ztrojnásobeny, možná i zečtyřnásobeny," soudí irský poslanec Seán Kelly z EPP, v jehož zemi skandál s nepřiznaným koňským masem propuknul. Podle Gillese Pargneauxe z frakce sociálních demokratů a socialistů (S&D) byly v roce 2012 odhaleny podvody s potravinami za 49 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a od té doby se tato suma zvýšila o 60 procent.
    Hrozba tvrdšího postihu má podle europoslanců jít ruku v ruce s přísnějšími kontrolami v potravinářství. "Potřebujeme úplně nový přístup. Kontroly musí být méně předvídatelné. Je třeba méně administrativních kontrol a více kontrol na místě a také více přeshraniční spolupráce," zdůraznila de Langeová.
    Zefektivnění kooperace mezi jednotlivými členskými zeměmi při potírání podvodů v potravinářství má napomoci také nový systém včasného varování. "Těch 28 národních kontrolních systémů musí být daleko lépe zkoordinováno a vzájemně uzpůsobeno, abychom pokryli celou Evropu," poznamenala nizozemská europoslankyně. Stávající varovný systém Češi v minulosti kritizovali kvůli rychlosti informování o výskytu potenciálně nebezpečných potravin, například při skandálu s odhalením dioxinu v německých vejcích a drůbežím a vepřovém mase před třemi roky.
    Zpráva rovněž vyzývá Evropskou komisi, aby se se členskými zeměmi dohodla na jednotné definici toho, co je to potravinářský podvod. Každý stát unie ho totiž definuje jinak, což znesnadňuje jeho potírání. Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik označil boj proti podvodům v potravinářství za zásadní prioritu Evropské komise.
  


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

ZE SAPY ROVNOU DO NEMOCNICE! KONTROLY ODHALILY TUNU DIVNÝCH POTRAVIN

27.03.2024 | Inspektoři Státní veterinární správy v závěru uplynulého týdne při společné kontrole s Celní správou zkontrolovali na příjezdové komunikaci do areálu tržnice SAPA dodávku převážející 1315 kg nevyhovujících potravin živočišného původu.

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.