25.03.2011 Redakce
A je tu dlouhou a toužebně očekávané jaro. Přináší více slunce, více denního světla, optimismus při pohledu na rostoucí a kvetoucí rostlinstvo... Ale také jarní únavu, při které nám tělo spočítá vše, čím jsme se na něm během zimy provinili. Naštěstí je tu také první, tzv. raná zelenina, a to dokonce přímo z českých polí a zahrádek. S tou se dá mnoha zdravotním potížím předejít.
Celoročně jsou v nabídce super, hyper a jiných marketů různé druhy ovoce a zeleniny, což jsme se naučili brát jako samozřejmost. Ovšem většina této produkce pochází z dovozu, což s sebou velmi často nese ztrátu důležitých výživových hodnot. Na vině je jak předčasná sklizeň (i měsíc před dozráním), tak i chemické ošetření nutné pro uchování při dlouhé přepravě, uskladnění nebo kontrolovaném dozrávání. A k tomu také velká ekologická stopa, kterou za sebou zboží, dovážené přes půl zeměkoule, zanechává...
Na jaře začíná k zákazníkovi proudit konečně také zelenina české provenience. V provozu začnou být farmářské trhy, a i do sítě obchodních řetězců se už stále častěji dostávají výsledky práce českých zemědělců. Kdo někdy zakusil chuť zeleniny, jež si ještě před pár hodinami spokojeně rostla na českém záhonku, má navždy jasno.
Během dubna a května se objevují už i čerstvé druhy rané zeleniny – karotka, jarní cibulka, ředkvičky, kedlubny, různé druhy salátů, mangold, špenát, mladý pórek, jarní ředkve, malé cukety a mnoho dalších. Ačkoli na ovoce je jaro ještě chudé (koncem května, když přeje počasí, se můžeme setkat s prvními třešněmi a jahodami), bohatě nám to vynahrazuje široká škála postupně dozrávající rané zeleniny a bylinek. Po zimě si tak můžeme pouhým zařazením většího množství těchto místních čerstvých výpěstků ozdravět a vyčistit organismus.
Kromě čerstvé zeleniny je však také stále k dostání zelenina dlouhodobě skladovaná, a to cca až do poloviny dubna. Jde o výpěstky z podzimní sklizně – např. brambory, kořenová zelenina, cibule, zelí, růžičková kapusta, ředkev, pórek, mrkev, čekankové puky a z ovoce uskladněná jablka, která jsou pro delší skladování šlechtěna a toto jim nijak neškodí, mnohdy právě naopak. Jako jablečná velmoc pěstujeme např. odrůdy jablek, kterým uskladnění prospívá a u nichž se ta nejlepší chuť a vůně objevuje až po týdnech či měsících v chladu a temnu.
Ať už tedy čerstvou, nebo uskladněnou - zeleninou z českých polí a záhonků si můžeme udržovat celoročně organismus v kondici, dopřávat mu potřebné vitaminy a další výživové látky, a tím předcházet jarní únavě. Zelenina a ovoce, které nedozrály na slunci a jsou plné chemie, uspokojí hlad těla po jaru jen stěží.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.