25.10.2011 Ing. Jana Poděbradská
V dávných dobách bylo známkou blahobytu především dobré jídlo, bohatý stůl a na něm dostatek potravin plných tuku a cukru. Dnes je však situace odlišná. Mnoho z nás považuje za zdravé a správné to, co je „odlehčeno“, „bez tuku a cukru“ a „nízkokalorické“. Takto označené potraviny představují velké lákadlo pro ty, kteří drží dietu. Mylně ale navozují pocit, že po nich neztloustneme. Výrobci potravin totiž moc dobře vědí, jak nalákat k nákupu rádoby dietních potravin.
V první řadě je důležité zmínit, že označení light není zákonem nijak definováno a může tak být označena v podstatě jakákoliv potravina, nápoj, ale třeba i alkohol, které mají nižší podíl určité látky nebo živiny (tuku, cukru, cholesterolu).
Označení však již nic neříká o tom, jaké je ve skutečnosti množství dané živiny v potravině, o kolik je tento obsah snížen ani jaká je celková energetická hodnota jídla. Často se pak stává, že light potraviny, mají nakonec ještě více kalorií než klasická varianta.
Mnoho lidí vyčítá light výrobkům horší, mdlejší nebo umělou chuť, takže po snězení nejsou naše chuťové buňky dostatečně uspokojeny a my tak máme touhu jíst ještě dál a více. To souvisí s mnohdy vyšším glykemickým indexem. Další nevýhodou je časté přidání syntetických přísad a umělých sladidel, právě za účelem toho, aby byla i přes snížení určité živiny v potravině alespoň částečně zachována její chuť a vzhled.
Podívejme se teď na ostatní definice, která mají pevně stanovená pravidla, která musí splňovat, aby výrobky mohly nést toto označení.
· Bez tuku: obsahuje méně než 0,5 g tuku na 100 g nebo 100 ml
· S nízkým obsahem tuku: výrobek obsahuje méně než 3 g tuku/100 g nebo méně
· Bez cukru: obsahuje méně než 0,5 g cukru na 100 g nebo 100 ml
· S nízkým obsahem cukru: obsahuje méně než 0,5 g cukru na 100 g nebo 100 ml
· Nízkoenergetický: potravina, která obsahuje méně než 170 kJ/100 g nebo méně než 80 kJ u tekutých potravin
· Neenergický: jde jen o tekuté potraviny, které mají méně než 17 kJ/100 ml
· Se sníženým obsahem (energie, tuku, cukru): obsah energie nebo živin je snížen o 30% oproti porovnatelnému výrobku, musí být uvedeno, co vedlo ke snížení energie
· Lehký nebo light: je to podobné jako „se sníženým obsahem“, ale navíc s poukazem na vlastnosti, v důsledku kterých je výrobek lehký
Pozor na müsli tyčinky
V podstatě je celkem jedno, jestli si dáte porci jablečného závinu s oříšky nebo právě müsli tyčinku. Výživově jsou na tom totiž většinou stejně. Zkuste si porovnat nutriční hodnoty tyčinky s ovocem v jogurtu a čokoládové. Budete překvapeni, jak jsou si čísla podezřele podobná.
Osoby, které si hlídají váhu, by si měly vybírat tyčinky bez polev, s žádným nebo jen nízkým obsahem oříšků a s co největším podílem ovocné složky.
Tmavé pečivo nemusí být vždy dietní
Rozhodně neplatí poučka: „co je hodně tmavé, to je zdravé a dietní“. Tmavé rohlíky a chleby mohou být uměle přibarvovány a s celozrnným výrobkem nemají nic společného. Je důležité připomenout, že přestože je celozrnné pečivo tělu prospěšné, neobsahuje méně kalorií. Díky vláknině je ovšem sytější, a tak celozrnných rohlíčků nespořádáme tolik jako bílých a také po jejich konzumaci dostaneme hlad mnohem později. Celozrnné pečivo poznáme i podle vzhledu. Má nahnědlou barvu a ve střídce jsou vidět umleté obaly zrníček. Pokud housku vezmete do ruky, neměla by být lehká a nadýchaná. Celozrnné pečivo je totiž hutnější a těžší.
Zrádné knäckebroty a rýžové chlebíčky
Mají vysoké množství kalorií, a protože neobsahují vodu, tak je energie v nich obsažená více koncentrovaná (100 g obsahuje zhruba 1500 kJ). Jeden kousek je lehoučký a působí, jako bychom nic nesnědli, proto málokomu postačí jen pár plátků s odpovídajícím množstvím energie. Právě pro tento nízký sytící efekt se knäckebroty a rýžové chlebíky při dietách nedoporučují.
Tyto potraviny tedy nemusíme z našich jídelníčků vypustit úplně. Je třeba si ale všímat jejich nutričních hodnot a nenechat se unést jen barevným nápisem slibující štíhlou linii.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.