SKVĚLÁ POVIDLA? JEDINĚ Z MĚDĚNÉHO KOTLE A NA OHNI

SKVĚLÁ POVIDLA? JEDINĚ Z MĚDĚNÉHO KOTLE A NA OHNI

25.10.2022 Jana Čiháková

Výroba povidel se nesmí uspěchat, i když trvá hodiny. Na povidlech není co urychlit, míní Zuzana Čevelová, která předvádí tradiční výrobu povidel ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti. Povidla vaří v měděném kotli, jak se to naučila od své babičky.

"Učila mě to babička v Jarošově. Celá dědina se u nás během podzimu vystřídala, každý si došel navařit povidla," uvedla Čevelová. I dnes vaří povidla v tradičním měděném kotli. Dnes v něm ve skanzenu míchala ovoce ručně tradičním dřevěným míchadlem, kterému se říká strýc, někde měsíček či kotula. Při běžné výrobě povidel je postup stejný, jen je místo strýce elektrické míchání. "Jinak mám starý měděný kotel, topíme pod ním dřevem a vaříme to stejně pomalým způsobem. Na povidlech není co urychlit. Pokud je do povidel přidaný cukr a pektin na zahuštění, to už nejsou povidla," uvedla Čevelová.

VYVAŘIT VODU

Pokud se vaří švestky, musí se přepasírovat přes velké síto, aby nepropadly pecky. "Přepasírovanému tovaru se říká lízačka, ta se vrátí do měděného kotle, kotel musí být vyčistěný, aby tam nezůstala pecka, protože kotel by mohl prasknout. Potom se to míchá, přibližně 12, 15 hodin podle velikosti kotle a vařené suroviny. Pokud se vaří jablíčka, tak odpadá proces pasírování a je to jednoduší. Z 60 kilogramů ovoce se dvě třetiny odpaří a zůstane jedna třetina," uvedla Čevelová. Každé ovoce má jiné množství tekutiny, povidla se však musí vyvařit co nejvíce, aby se tím zaručila jejich trvanlivost. "Naše babičky je uchovávaly ve velkém kamenovém hrnci nebo v plachtě někde zavěšené. Vždy odkrojily plát povidel, rozmíchaly je ve vodě, mléce nebo rumu a teprve pak to používaly k vaření. Povidla byla velmi tuhá," uvedla Čevelová.

Chuť povidel z měděného kotle je podle ní specifická. "Z mědi jsou povidla daleko chutnější, než když se uvaří v nerezu," uvedla Čevelová. Důležité je také velmi zralé ovoce. "Kvalitní uzrálé ovoce je základ. Často už lidé sbírají švestky na kvas, ale my ještě čekáme, aby mělo ovoce co nejvíce cukru," uvedla. Letos byla úroda švestek velmi špatná, s jablky to bylo lepší. Pokud je dobrý rok, vyrobí i 1200 kilogramů povidel. Prodává je zejména na trzích. Její výrobky nesou značku Tradiční výrobek Slovácka.


Mohlo by vás zajímat

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.