07.09.2017 ČTK
Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v ČR.
Informovala o tom dnes slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS). Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl. Podle společnosti Papei z Roudnice nad Labem, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, vejce z českých chovů nebyla.
Ředitel SVPS Jozef Bíreš ČTK řekl, že šlo o větší množství zmiňovaného výrobku a že kontroly dále probíhají.
Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec. Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding.
Podle Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.
"Situace není nijak zaviněna naší společností. Uvedená vejce nepocházela z českých chovů. Šlo o vejce dovezená ze zahraničí, která ojediněle používáme při nedostatku českých vajec na trhu," uvedla v prohlášení zaslaném ČTK společnost Papei z Roudnice nad Labem na Litoměřicku, která patří do skupiny Agrofert.
Vejce ze zahraničí roudnická firma zpracovala a následně jako vařená loupaná vejce distribuovala velkoodběratelům. "Běžný spotřebitel se v obchodě s přímým prodejem těchto vajec nemohl setkat," řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Všichni dodavatelé podle Hanzelky písemně potvrdili, že jejich vejce insekticid fipronil neobsahují. "V případě, že se ve vzorku na Slovensku fipronil skutečně prokáže, budeme požadovat kompenzaci od dotyčného zahraničního dodavatele," dodal.
Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech odhalili několik zásilek výrobků kontaminovaných fipronilem. Šlo například o vaječnou směs.
Česká firma Zeelandia podle dnešního sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány fipronilem. Firma zboží distribuovala více než 130 provozovatelům. V žádném z dosud vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Aféra ohledně fipronilu vypukla v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu
18.08.2024 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) spolu s policií zajistili v pražské tržnici Sapa 170 kilogramů nevyhovujících potravin a objevili nelegální výrobnu mletého masa. Provozovateli chyběly doklady o původu potravin a obaly od masa byly porušené. SVS o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.