24.03.2014 Redakce
Co všechno musí obsahovat složení výrobku na obale?
Jednotlivé složky jsou seřazeny sestupně za sebou podle obsahu v potravině od té, které je ve výrobku nejvíce, až po nejméně zastoupenou. Množství složky se uvádí jen tehdy, když se složka objeví v názvu výrobku (např. sýr s pažitkou). Podíl musí být uveden i tehdy, je-li složka na obalu zdůrazněna graficky. Pizza může být označena jako šunková a na fotografii mít na sobě spoustu oblohy, i když jí ve skutečnosti obsahuje jen 0,2 %. Způsob označení sice nesmí spotřebitele uvádět v omyl, ale existuje jednoduchý trik, jak se s tím vypořádat. Stačí k fotografii na obrázku uvést např. „ilustrační foto“, „tip na konzumaci“ či „doporučený způsob úpravy“.
22.02.2023 | Většina spotřebitelů sází na klasické pečivo z bílé mouky. Přitom je už dávno nabídka rozšířena o výrobky z mouky žitné, které mají navíc širokou škálu přínosů pro lidský organismus. Dáte si?
14.08.2024 | Steak je jedním z nejčastěji zneužívaných pojmů v gastronomii. Ačkoliv většina lidí si pod tímto termínem představí plátek hovězího masa, realita je často jiná. Označení steak se totiž stále častěji používá pro různé druhy potravin – od kuřecího a vepřového masa až po ryby.
01.11.2023 | Období sklizně hroznů vyhlížejí každoročně především vinaři a věrní konzumenti lahodného nápoje. Hroznové víno však má mnohem více kulinářských využití. Uplatnění najde jako mražené osvěžení, ozdoba dezertů i součást netradičních masových pokrmů. Ale pouze za předpokladu, že se jej spotřebitelé nesnaží znehodnotit dřív než z něj vůbec stihnou připravit kulinární bombu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.