Špatná sklizeň obilí ovlivní ceny pečiva

Špatná sklizeň obilí ovlivní ceny pečiva

03.09.2012 Redakce

Prognózy letošní sklizně nejsou vůbec dobré a rostoucí ceny obilí budou mít zřejmě vliv na ceny pečiva a chleba. Český pekárenský průmysl je v současné době decimován dovozem zmražených polotovarů, které snižují výrobu a zhoršují konkurenceschopnost tuzemských pekařů na trhu. Navíc pekaře, jejichž podnikání je energeticky a dopravně velmi nákladné, silně postihují vysoké ceny pohonných hmot a energií. Řada pekáren je proto ve ztrátě již před sklizní, která dále výrazně podraží hlavní surovinu - mouku.

Podle interního šetření, které proběhlo mezi členy profesního pekařského sdružení, došlo meziročně ke zvýšení nákladů v průměru o 20 %. V letošním roce nejvíc ekonomickou situaci pekařů zhoršilo zvýšení DPH, růst cen pohonných hmot a energií a vedle cen mouky podražily i ceny dalších komodit, jako je olej, cukr, mléčné a vaječné produkty. V současné době je řada pekáren ve ztrátě, ekonomická situace neumožňuje rozvoj oboru ani odpovídající ohodnocení náročné práce pekařů, jejichž průměrná mzda se pohybuje okolo 16 tis. Kč. V České republice jsou jedny z nejnižších spotřebitelských cen čerstvého pečiva v Evropě, které navíc od roku 2007 stagnovaly či klesaly a nekorespondovaly s růstem nákladů pekařských výrobců. Ještě v roce 2007 byl klasický rohlík k dostání v obchodě za 2,50 Kč, dnes se v marketech prodává obvykle za 2,- Kč. Tento vývoj je však dále neudržitelný.        

 „V případě, že by nebyl zohledněn nárůst nákladů a nastaveny správné cenové relace mezi výrobci a obchodem, řada pekáren by musela ukončit své podnikání. Čeští pekaři se dnes již pohybují na evropském potravinovém trhu, a pokud by ztráceli svoji konkurenceschopnost, zvýšil by se dovoz zmrazených pekařských polotovarů a jejich podíl na pultech obchodů na úkor čerstvého pečiva,“ uvedl předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal.

Ceny chleba a pečiva budou nyní hlavním tématem podzimních jednání pekařských výrobců s obchodními řetězci. „Věřím, že obchodníci dají přednost kvalitě čerstvých pekařských výrobků před nízkou cenou, což by jistě ocenila většina spotřebitelů,“ konstatuje Dřízal.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mlynáři hlásí: cena mouky vzroste o čtvrtinu

Odhady sklizně obilovin v ČR jsou podle zástupce Svazu průmyslových mlýnů Dr. Pavla Filipa o 18,6 % nižší než loni, přičemž u pšenice se předpokládá pokles o 26 %. „Velká poptávka zahraničních obchodníků po českém obilí zákonitě zvýší jeho cenu a tím i cenu mouky pro pekařské výrobce. Jestliže se v první polovině roku nákupní cena pšenice pohybovala pod hranicí 5 000,- Kč na tunu, po sklizni by měla stoupnout až na 6 500 Kč za tunu,“ říká Filip.  Po sklizni proto očekávají mlynáři podle Filipa růst cen pšeničné a žitné mouky pro pekaře až o 25 %.

 

Ceny potravin porostou i ve světě

Nepříznivé zprávy o katastrofálním suchu v USA, neúrodě v Rusku, Kazachstánu a Ukrajině tlačí ceny zemědělských komodit směrem vzhůru. Analytici se shodují, že letošní nízká úroda obilovin zvedne ceny potravin na celém světě. Podle viceprezidenta Potravinářské komory ČR Stanislava Musila zvýší náklady potravinářů nejen špatná sklizeň, ale velmi negativně se projevuje také růst cen energií a pohonných hmot. „Aby čeští potravináři obstáli na evropském potravinovém trhu, musí se orientovat zejména na kvalitu svých produktů, což s sebou nese zákonitě i růst nákladů. Ceny potravin ve srovnání s růstem průměrných mezd v poslední době klesaly a potraviny tvořily jakousi záchrannou a sociální síť. Pokud by tento trend pokračoval, pak by byl potravinářský sektor skutečně v silném ohrožení. Již dnes se dováží do ČR 45 % potravin ze zahraničí a dovoz stoupá. V zájmu své budoucnosti bychom měli podporovat české potravináře,“ komentuje Musil.

 

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v České republice je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 100 členů - pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.