Speciální gely na odstranění pesticidů z citrusů a další nesmysly

Speciální gely na odstranění pesticidů z citrusů a další nesmysly

11.03.2021 Jana Čiháková

To, že jsou citrony, pomeranče, pomelo nebo mandarinky chemicky ošetřovány, je jediným předpokladem, aby bez známek zkázy přežily transport z dalekých zemí. Opravdu se ale chemie zbavíme pouhým omytím plodu?

Mezi klíčové pěstitele citrusů patří Brazílie, na kterou připadá zhruba čtvrtina veškeré světové produkce. Mezi další významné producenty řadíme Čínu (zejména, jde-li o mandarinky) a USA. Mandarinky, citrony a pomeranče se k nám ale dovážejí i z Itálie, Španělska nebo Portugalska. Samozřejmě platí, že čím delší ce stu k nám ovoce musí překonat, tím lépe musí být ošetřeno, aby nedocházelo k jeho znehodnocení. Citrusy jsou proto po sklizni povrchově ošetřovány fungicidy, které zamezí plesnivění a hnilobě, a pesticidy, popřípadě látkami, které hubí roztoče. Kůra je také ošetřena vosky a pryskyřicemi, které zamezují vysychání plodu.

Ošetření před transportem ale není jediné „rande“ citrusů s chemií. Z důvodu zvyšování výnosů a lepších vizuálních vlastností výpěstků se používá chemických sloučenin i v období vegetace. Chemikálie používané během růstu zůstávají přítomny, avšak jejich limity jsou přísně kontrolovány.

Vše se hlídá

Látky, kterými se ovoce ošetřuje, jsou samozřejmě ukotveny v platné legislativě. Používat se smí pouze některé chemikálie a stanoveno je pak i maximální množství. To proto, aby se na náš stůl dostaly prakticky jen plody, které budou obsahovat zanedbatelná rezidua těchto látek, a tedy nebudou znamenat žádné ohrožení našeho zdraví. V případě citrusů jde často o imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol.

Maximální limity reziduí jsou deklarovány v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách. Maximální hodnoty výše uvedených látek nesmí překročit 5 mg/kg, a to ani jde-li o tu část ovoce, kterou nekonzumujeme, tedy kůru.

Pesticidy neumyjete

Kupujete-li síťku s citrusy, většinou se na ní dočtete, že plody máte před použitím omýt. Odborníci se však shodují, že omytím v teplé vodě rozhodně rezidua nezlikvidujete, dokonce ani když přistoupíte k minutovému kartáčování, jak se někde můžete dočíst. Omývání ovoce má i tak význam. Minimálně plody zbavíte mechanických nečistot, nečistot, které mohlo ovoce získat během skladování například přímo na prodejně, mikroorganismů aj.

Pokud slupku nadále zpracováváte, například kandujete kůru, používáte ji k pečení zákusků, pečení masa, popřípadě citronem nebo pomerančem ochucujete vodu a budete mít lepší pocit, pakliže bude kůra zcela bez poskvrny, sáhněte po bio produkci.

Jak citrusy nakupovat?

Abyste koupili citrusy nejen bezpečné, ale také dobré, hleďte i na jejich jakost. U první jakosti by měla kůra na plodu pevně ulpívat (týká se mandarinek a pomerančů), u druhé může být lehce uvolněná. Pravdou ovšem zůstává, že přestože jsou plody druhé jakosti ohodnoceny jako méně kvalitní, někteří nakupující si je záměrně vybírají. Důvodem je snadnější loupání a téměř nezměněná chuť v porovnání s kvalitnějšími plody.

Lehké uvolnění slupky se ale v žádném případě nepovoluje u citrónů a grapefruitů. K uvolňování dochází u citrusů při pokročilé zralosti, kdy se postupně snižuje obsah šťávy v plodu. Lze se s ním proto setkat běžně zejména u mandarinek prodávaných koncem ledna a později.

Při nákupu citrusů platí stejná pravidla jako u ostatních druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Prodávané plody nesmějí být poškozené mechanicky ani mrazem, a musí se jevit bez známek hnilobných procesů. Nakupujete-li plody v zimě na venkovních stáncích, není vyloučené poškození již zmiňovaným mrazem. Přestože mnohdy bývají jen lehce namrzlé, vede už tento stav k chuťovým změnám, ovoce je kyselejší, případně nepříjemně nahořklé.

Úskalí při konzumaci citrusových plodů

Přestože lze obecně říci, že citrusové plody jsou pro zdraví prospěšné, mají i některé nežádoucí účinky. Konzumace nadměrného množství citrusových plodů nebo šťáv z nich může zvyšovat riziko vzniku zubního kazu. To proto, že citrusy obsahují poměrně agresivní kyseliny, které v nepřiměřeném množství mohou narušit zubní sklovinu. Po konzumaci citrusů a šťáv se nedoporučuje bezprostřední vyčištění zubů, ideální je vyčkat cca 15-20 minut a před samotným vyčištěním si ústa ještě nejdříve vypláchnout čistou vodou.

Citrusy nejsou příliš vhodné ani při potížích s překyselenám žaludku a pálením žáhy, dobře obvykle nedělají ani pacientům trpícím atopickým ekzémem. Opatrnost se vyplácí také při konzumaci pomela nebo grapefruitu v případě, že konzument užívá určité skupiny léků. Látky obsažené v tomto ovoci mohou ovlivnit metabolismus některých léčiv, proto je žádoucí poradit se o vhodnosti konzumace s lékařem.

Text: Jana Tobrmanová Čiháková a Lea Raif, foto shutterstock


Mohlo by vás zajímat

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.