Tekuté kalorie

Tekuté kalorie

15.12.2011 Ing. Jana Poděbradská

„Hlad je pouze převlečená žízeň," praví jedno staré pořekadlo. Sice tomuto tvrzení nemůžeme věřit doslova, ale kus pravdy na něm určitě bude. Při dietě řešíme především jídlo, a to, co pijeme, dosti opomíjíme. Přitom správně zvolený pitný režim nám při hubnutí může velmi pomoci.

Pokud zásobujeme tělo dostatkem vody během celého dne, spalujeme přibližně o 420 kilojoulů víc. Pokud pijeme vodu chlazenou, můžeme spálit až o 840 kilojoulů víc. Tělo totiž musí začít více pracovat, aby zvýšilo teplotu přijaté vody na teplotu našeho těla.

Při každé dietě bychom měli více pít. Když totiž budeme dostatečně pít mezi jídly, zaplníme si žaludek. Pokud při hubnutí málo pijeme, hrozí nám i zácpa, která bývá jedním z problémů diet. Náš příjem tekutin by neměl nikdy klesnout pod dva litry denně.  Absolutním minimem, které bychom měli přijmout denně, je 1,6 litru. Tím bychom měli pokrýt nejmenší možný tělesný výdej tekutin. Zatímco bez jídla vydržíme týden i více, bez vody náš organismus vydrží jen několik dní.

Pozor na to, co pijeme

Dnešní trh nabízí rozmanitou nabídku nápojů.  Není však jednoduché vybrat, jaký nápoj bude při hubnutí nejvhodnější. Některé z nich se jako vhodné nápoje jen tváří, ale ve skutečnosti tělu vodu odnímají. Mezi takové nápoje patří káva, černý a zelený čaj. Jsou totiž velmi „husté“, v těle se musí nejdříve naředit, aby je organismus vůbec přijal.
Dále sem patří minerálky, kofeinové a energetické nápoje, zahuštěné jogurtové, mléčné nápoje, alkoholické nápoje a cukrem a umělými sladidly či příchutěmi sycené minerálky, kyselé láky a stolní vody. Tyto nápoje je vhodné pít jen v omezeném množství a spíše na chuť než k doplnění pitného režimu.

Podívejme se na ně trochu podrobněji:

·        Džusy

Ne vše, co se tváří ovocně, je opravdu ovocné. Džusy sice mohou obsahovat nějaké množství vitaminů a minerálních látek, často však v boji mezi vitaminy a cukry jednoznačně vítězí cukr. Nevýhodou džusů je i poměrně vysoká kalorická hodnota. A to platí i pro džusy stoprocentní, které nejsou doslazovány, obsahují totiž dost přírodních cukrů. Když už jim ale neodoláme, nařeďme si je vodou.

dzus

·        Čaj

Po vodě je nejoblíbenějším nápojem na světě. Nejlepší na něm je, že pokud ho neosladíme, nenajdeme v něm téměř žádné kalorie. Zelený čaj navíc umí zrychlit metabolismus a tím pomáhá se spalováním tuků. Pozor bychom si ale měli dát na slazené ledové čaje, které ve skutečnosti obsahují hned několik kostek cukru.

·        Káva

S kávou je to podobné jako s čajem. V neslazené formě se jedná o nekalorický nápoj.  Bohužel často se za kávu vydávají i slazené kalorické bomby.

·        Alkohol

Alkohol je sám o sobě velmi kalorický a navíc podporuje chuť k jídlu. Obecně platí, že čím více procent alkoholu má, tím je kaloričtější. Alkohol navíc tělo těžko odbourává. Musí nejdříve pozastavit jiné procesy (i spalování tuků) a vypořádat se s alkoholem. Zcela nevhodné jsou krémové whiskey. To je doslova kalorická nálož, protože obsahují nejen alkohol, ale i smetanu a cukr. Když už se chceme tedy během diety trochu „rozšoupnout", zvolme raději vinný střik nebo světlé pivo, to je oproti tmavému dietnější.

·        Energetické nápoje

Tvoří je voda, řepný cukr a kyselina citronová. Přidané stimulanty bývají v podobě kofeinu nebo guarany. Jejich účinek umocňují aminokyseliny taurin, inositos, tyrosin. Někdy bývají doplněny i vitaminy skupiny B. Jejich nevýhodou je ale vysoký obsah cukru a tedy i energetická hodnota.

energy drinky

·        Sycené nápoje

Mezi nejoblíbenější nápoje na celém světě patří sycené limonády, jako je cola, fanta a cola light.  Ale slovíčko „light“ rozhodně neznamená, že se jedná o nápoj dietní. Cukry a kalorie jsou v cole pořád! Takzvané dietní nápoje, přestože uvádí „bez přidaného cukru“, jsou sladké. Za tímto „kouzlem" stojí ale umělá ochucovadla.  Navíc bubliny obsažené v sycených nápojích nám při pravidelné konzumaci zvětšují žaludek. Oxid uhličitý se totiž dostane do trávicí soustavy, tlačí na stěny žaludku, případně i střev a roztahuje je tím.

·        Mléčné drinky

Pokud se nejedná o speciální dietní druhy, bývají jogurtové nápoje často velmi tučné a kalorické. Vždy je důležité sledovat složení a nevěřit jen reklamě na obalu. Vhodné je, aby jogurtový nápoj neobsahoval více než 0,5 % tuku. Absolutní nula tuků je nesmysl a pouhý reklamní tah.

 

·        Minerálky

Pokud to nebudeme s jejich množstvím přehánět a budeme minerálky střídat, tak si nijak neuškodíme. Na etiketách si všímejme hlavně hladiny sodíku. Ve větším množství může způsobit zadržování vody v těle a tím zhoršovat celulitidu. Pozor by si měli dát především ti, co mají potíže s vysokým tlakem.


Mohlo by vás zajímat

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.