10.03.2014 Mgr. Jana Uhlířová
Proč raději nakupujeme ve velkých obchodech a opomíjíme ty malé?
Pro nákup potravin upřednostňujeme diskonty a hypermarkety, v malých obchodech nakupuje jen 12 % obyvatel, prozradily výsledky výzkumu společnosti Provident Financial. Důvodem je šíře sortimentu, slevy a celková cenová úroveň hypermarketů. Malé prodejny oproti tomu nabízejí ochotnější personál, rychlou orientaci i přehlednost, proto bodují jako doplňkové prodejny hlavně čerstvého zboží. Právě osobní kontakt a „známost“ s prodávajícím může být při výběru prodejny rozhodující.
„Nakupování je také o komunikaci mezi lidmi,“ říká vyhlášený šéfkuchař Jaroslav Sapík. „Pokud budete chodit dvakrát týdně k řezníkovi, budete spolu mít po čase vztah, kdy si už nedovolí vás okrást. Lidé si zvykli vybírat v supermarketech z regálů, ale kvalita a skutečny prodej je jen v pultovém prodeji, kde jeden prodává a jeden nakupuje. Pak není problém si třeba u toho řezníka objednat na neděli telecí nebo morkové kosti, které momentálně nemá. Zákazník se nesmí bát zeptat a nejen vybírat z vystaveného zboží. Osobní kontakt mezi prodejcem a zákazníkem je základ toho, jak se ke kvalitním potravinám dostat.“ Čím dál více také jezdíme nakupovat do zahraničí, Německa či Polska, a zdaleka to neplatí jen pro příhraniční oblasti. Vzhledem k lednovému zdražení potravin se na příhraniční nákupy čím dál častěji vypravují i „vnitrozemci“.
Co by nám řekl odborník, kdyby viděl náš běžný nákup ze supermarketu? Pochválil by nás, nebo by se zhrozil? Přinášíme pár tipů, jak nakupovat co nejlépe:
„Dobré jídlo je výsadou bohatých, zatímco my, kteří otáčíme každou korunu, na jiný nákup než v supermarketové akci nemáme,“ ozývá se pravidelně z internetových diskuzí. Tohle zaklínadlo už ale také neplatí. I naše testy totiž už mnohokrát dokázaly, že nejdražší nemusí být nutně nejkvalitnější. Při snaze ušetřit nám bohužel nedochází, že za nekvalitní jídlo možná zaplatím méně dnes, ale o to více zítra – totiž vlastním zdravím.
Jídlo ovlivňuje zdraví velkou měrou a špatné stravování má na svědomí smutné statistiky od karcinomů tlustého střeva po nárůst obezity a zvětšující se počet alergií. Kvůli nekvalitní stravě trpí většina české populace i deficitem minerálů a vitaminů. Přitom stačí málo – i když potraviny neustále zdražují, je výhodnější nakoupit méně kvalitních než horu nekvalitních. Navíc má zdražování i jeden pozitivní efekt – nutí nás lépe s jídlem zacházet a méně ho vyhazovat.
Pro všechny spotřebitele, kteří se zajímají o kvalitu potravin a tipy, jak správně nakupovat, vydalo ministerstvo zemědělství publikaci Průvodce světem potravin. Průvodce je možné stáhnout si na www.eagri.cz, odkaz zde: http://eagri.cz/public/web/file/212408/Pruvodce_svetem_potravin_web.pdf
V ČR nejsou problémy s bezpečností potravin, ale s kvalitou. „U potravin platí, že s kvalitou roste i cena, a tak je nižší cena často dosahována použitím většího množství méně kvalitních složek,“ říká doc. Ing. Luboš Babička, CSc. Luboš Babička, VŠCHT. „ Je to legální, pokud to právní předpis nezakazuje a je-li o tom zákazník informován na obale výrobku. V opačném případě se jedná o klamání.“
Podle studie charitativní organizace Oxfam mají nejvýživnější, nejzdravější a nejlépe dostupné potraviny v Nizozemsku, Francii a Švýcarsku. Studie vychází ze čtyř základních hledisek – zda lidé v dané zemi mají dostatek jídla, mohou si ho dovolit, zda je kvalitní, včetně čisté vody, a jak jsou zde rozšířené nemoci spojené s výživou, jako cukrovka a obezita. Česká republika skončila v hodnocení 125 zemí na 30. místě, společně s Chorvatskem a Lotyšskem. Ze čtyř základních měřítek hodnocení nejhůře dopadlo hodnocení zdraví.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
12.09.2014 | říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Povídali jsme si s ním nejen o dopadech ruských sankcí na české pěstitele a výrobce.
29.08.2014 | "Maso před úpravou neomývám vodou a naklepávám ho jenom pěstí, " říká řezník Zdeněk Novák, jehož vyhlášené uzeniny jsou jedla i smetánka na Plese v opeře.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.