28.01.2019 Jana Čiháková
Kečup se u nás těší velké oblibě. O tom ostatně svědčí i statistické údaje. Jen v našem malém remízku se jej totiž každoročně spořádá 16 tun! Jak se stále ale ukazuje, není jedno, po kterém produktu sáhnete. I letošní test potravin poukázal, že někteří výrobci mají co zlepšovat.
Kečup patří spolu s rajčatovým protlakem a džusem mezi nejznámější rajčatové výrobky. Základní kvalitativní znak kečupu je obsah rajčat, který je u rajčatových výrobků vyjadřován jako refraktometrická sušina vnesená rajčatovou surovinou. Zjednodušeně lze tento parametr popsat jako množství rozpustných látek vyjádřených v hmotnostních procentech, které bylo do daného rajčatového výrobku vneseno formou vstupní suroviny, tedy rajčat. Tento parametr tak v podstatě nebere v potaz refraktometrickou sušinu vstupní suroviny, která se běžně pohybuje od 4 do 6 %. Pokud tedy použije výrobce rajčata s nízkou refraktometrickou sušinou, musí jich přidat do výrobku více a naopak.
Vyhláška 157/2003 Sb. řadí kečupy do skupiny protlaků a stanovuje pro ně minimální refraktometrickou sušinu vnesenou rajčatovou surovinou na 7 %, celková sušina výrobku pak musí činit 12,0 %. V případě kečupů označených "Prima", "Extra", "Speciál" musí činit refraktometrická sušina výrobku minimálně 30 % a rajčatová sušina minimálně 10 %. Nejběžnější složení kečupu je následující: rajčata, voda, cukr (cukerné sirupy), ocet, sůl, koření, zahušťovadla (škrob, xanthan apod.). Kečupy většinou nejsou vyráběny přímo z rajčat, ale z rajčatového protlaku. Po výrobě jsou kečupy plněny do obalů asepticky, horkým rozlivem, nebo jsou stabilizovány použitím chemických konzervačních látek (benzoan sodný a sorban draselný). Mikrobní stabilita kečupu je zajištěna nízkým pH (pH<4), pasterací či chemickou konzervací.
Smyslové požadavky na kečupy jsou následující: řídce kašovitý až kašovitý, homogenní, jemný, případně s hrubšími částicemi přísad (zeleniny), bez zbytků slupek, semen a jiných částí rajčat, bez černých částic s výjimkou tmavých částic pocházejících z koření. K falšování výrobků z rajčat dochází především z důvodu vysoké ceny vstupní suroviny – rajčatového protlaku. Rajčatový podíl je pak nahrazován přídavkem sacharózy, modifikovaných škrobů, případně jablečné dřeně, apod. Legislativa udává požadovaný obsah rajčatové sušiny ve výrobcích z rajčat, ale už nepředepisuje, jak dodržování tohoto požadavku kontrolovat. Odhad rajčatového podílu (resp. rajčatové sušiny) je založen na stanovení významných chemických markerů typických pro autentickou surovinu (minerální látky, organické kyseliny, apod.). Z výživového hlediska obsahují kečupy celou řadu výživově prospěšných látek - zejména minerálních látek, lykopenu apod. Kečupy jsou ale také zdrojem velkého množství cukrů (přibližně 20 %), jsou tedy relativně energeticky náročné (okolo 450 kJ/100 g).
Do testu bylo zakoupeno 13 druhů kečupů od renomovaných výrobců i privátní značky obchodních řetězců. Známky za celkové hodnocení senzoriky se pohybovaly v rozmezí 2,2 až 3,5. Nejlepší známku si odnesl kečup Otma Gurmán jemný, který splňuje českou cechovní normu na kečupy. Nejhůře hodnocený byl výrobek zakoupený v Lidlu a to kečup Mikado jemný. Tento výrobek deklaroval také nejvyšší obsah soli, až 2,8 g/100 g výrobku. Hodnotitelé ho ohodnotili jako výrobek s nejmenší příjemností celkové chuti a intenzivnější kyselou chuť
Z analytických parametrů byl stanoven ovocný podíl, refraktometrická sušina a refraktometrická sušina vnesená rajčatovou surovinou. Tři ze vzorků byly kečupy EXTRA (OTMA Gurmán jemný kečup, Kand Tomato Kečup sladký a Boneco dětšký kečup extra), u všech těchto kečupů byly splněny parametry refraktometrická sušina minimálně 30 % a refraktometrická sušina vnesená rajčatovou surovinou minimálně 10 %. Dva z těchto vzorků nesplnily deklarovaný ovocný podíl.
U ostatních deseti vzorků splnily oba parametry a deklaraci ovocného podílu dva vzorky (Hellmann ´s jemný kečupy a Tesco value ketchup mild) u čtyřech vzorků nebylo možné posoudit obsah ovocného podílu s deklarací – ovocný podíl nebyl deklarován; tyto vzorky splnily parametry na refraktometrickou sušinu i refraktometrickou sušinu vnesenou rajčatovou surovinou (Mikado Kečup jemný, Clever Ketchup Mild, Penny Kečup jemný a Alnatura Tomaten Ketchup bio). U zbylých čtyř vzorků nebyl splněn deklarovaný ovocný podíl (Spak Gourmet ketchup jemný, KOrrekt Kečup jemný, Hamé Kečup jemný a Neli Kečup jemný) a u dvou z nich také nebyl splněn parametr refraktometrická sušiny vnesená rajčatovou surovinou (Hamé Kečup jemný a Neli Kečup jemný).
09.12.2023 | Medové kroužky platí za oblí- benou snídani nebo svačinu nejen mnoha dětí, ale i do- spělých. Jen samotné slovo med evokuje u mnoha stráv- níků garanci zdravého a pří- rodního produktu. Je to ale opravdu taková výhra?
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
29.05.2024 | Zdálo by se, že mezi tyčinkami nemohou být rozdíly v kvalitě, ovšem opak je pravdou. Tes- tování, které provedli odbor- níci na senzorickou analýzu ve spolupráci s Potravinářskou komorou a akreditovanou la- boratoří, prokázal pochybení Vhned u čtyř výrobků...
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.