01.10.2009 Radek Jaroš
Thajsko je světově proslulé svou báječnou rozmanitou kuchyní. Nejen tedy cizokrajná exotika, vůně dálek, podivuhodná historie i buddhismus jsou lákadlem pro houfy turistů. Jak zavoní zdejší vyhlášená kuchyně, jsou hned všechny smysly v pozoru. Nechte se také vtáhnout do světa těchto exotických pochoutek...
Jako všechny národní kuchyně je i ta thajská ovlivněna geografickou polohou, historií, kulturou, politickým vývojem i náboženstvím.
Území Thajska se rozprostírá mezi Indii a Čínou, dvěma nepřehlédnutelnými kulturními a politickými velikány, a navíc se ještě před nedávnem nacházelo i na předělu francouzského a anglického koloniálního panství. Ještě před tím zde působily i kulinářské vlivy Portugalců, holanďanů a Japonců. Thajská kuchyně všechny tyto vlivy vstřebala a vytvořila z nich svůj vlastní jedinečný svéráz.
Dnes patří mezi nejvyhlášenější kuchyně světa. V tak lidnaté zemi samozřejmě nemůžeme očekávat jednotnou kuchyni. Existuje řada regionálních rozdílů, neboť každý kraj vychází z místně dostupných surovin a nabízí odlišně upravené pokrmy. Právě proto jinak připravovaná jídla vám nabídnou v okolí hlavního města Bangkok, jiná na severu, severozápadě a jiná na jihu země.
Všeobecně se v Thajsku vaří z několika druhů rýže, brambor, mořských plodů, ryb, hovězího, vepřového a kuřecího masa, hub, ořechů, sóji, kukuřice, tapioků, tofu a ovoce, kde kralují banány, papája, liči, mango, ananas a limetka. Jídlo se nejčastěji ochucuje chilli papričkami, šťávou z citronu a limetek, kokosovým mlékem, koriandrem, bazalkou, arašídy, česnekem, zázvorem, mátou, badyánem, kurkumou, kari a sójovou omáčkou. Česnek není jen dochucovadlem, ale jeho osmaženými kousky se nezřídka zdobí hotové pokrmy.
Ve zdejší kuchyni je většina času při vaření věnována přípravě surovin. Samotný proces vaření bývá naopak velmi krátký a rychlý. Suroviny potřebné k vaření jsou již předem přichystány jemně či nahrubo nasekané, nakrájené na plátky, na silnější nebo velmi jemné proužky velikosti zápalky, na klíny (např. citrony), ukrojené rovně nebo diagonálně na ovály, případně na kolečka, a to přímo nebo až po srolování plátku suroviny.
Technika restování s pomocí pánve wok na vrstvě rozpáleného oleje nebo fritováním suroviny zcela ponořené do většího množství rozpáleného oleje nese jasný čínský vliv. Tuhé suroviny, které by neměly být nikdy uvařeny úplně do měkka, jsou poté rychle přemístěny na servírovací mísu a ihned podávány. Velmi oblíbenou technikou je i grilování a vaření v páře. Pečení se v Thajsku nerozšířilo zejména pro značný nedostatek pevného paliva potřebného pro vyhřátí kamen vybavených troubou na pečení. V thajských receptech se většinou neuvádějí množství, vše se dělá podle chuti. Vyjma jídel z jednoho hrnce, jako jsou např. některé rýžové a nudlové pokrmy, jsou recepty připravovány v relativně malých množstvích, podává se současně více, tj. tři nebo čtyři nebo dokonce pět chodů v thajském stylu.
Pro Thajce je jídlo společenská událost, nikdy nejedí sami a raději stráví čas v restauraci než doma.
Jelikož mají cenově dobře dostupné stravování ve stáncích a venkovních restauracích, většina rodin jí venku. Další zvláštností je, že se zde nekonzumují jednotlivá jídla samostatně, ale vždy s neodmyslitelným kopečkem rýže na talířku a misce.
A každý si rýží dochutí pokrm dle vlastní libosti. Není asi divu, že díky nesmírné místní oblibě restaurací se zde nachází i největší restaurace na světě. Najdete jí v hlavním městě Bangkoku ve čtvrti Bang Ná, má 5000 míst k sezení a nese název „royal Dragon“.
k jídlu se v Thajsku používají vidličky a lžíce, hůlky se objevují pouze při pojídání nudlí. Maso je již při podávání na stůl nakrájeno na drobné kousky, takže nůž není vůbec zapotřebí. Jídlo si strávníci namáčejí do sosů a omáček, ochutnávají z více talířů a misek servírovaných na stole. Prostě všichni jí to, na co zrovna dostanou chuť. Tento způsob umožňuje potěšit se z vlastní kombinace různě se doplňujících odlišných chutí.
Menu sestává z minimálně tří až pěti chodů, v němž se objevuje dušené, fritované a vařené jídlo.
V menu je běžný studený salát, několik omáček a polévka. Ta není, jak je u nás zvykem, předchůdcem hlavního jídla, ale součástí celého menu a není nutno ji jíst jako první.
Běžný obyvatel Thajska jí třikrát denně. ráno si dopřeje misku polévky a pikantně dochucené rýže, nejčastěji česnekem nebo chilli a rybí omáčkou. V průběhu dne se obvykle konzumuje nudlový pokrm - nudlová polévka, anebo opékané či smažené nudle se zeleninou a masem. hlavním chodem dne je večeře, která bývá opravdu velmi bohatá. Thajci milují saláty.V Thaj
Thajské saláty - jam, nemají s našimi saláty vůbec nic společného. Jsou pálivé, sladkokyselé i slané. Připravují se převážně z masa, zeleniny, ovoce, ryb a krevet. Jako dresink se používá citronová šťáva, rybí omáčka nebo šalotka. Po celém Thajsku je velmi oblíbený pálivý salát - som tam, připravovaný z nedozrálé papáje. Po dobrém jídle přijde vhod i dobrý moučník - kanom, který obsahuje většinou kokosové mléko a moučku, želatinu, palmový cukr, voňavé esence a žloutky. Na stole nikdy nechybí různé druhy ovoce.
V Thajsku jsou velmi oblíbené osvěžující nápoje z rozmixovaného ovoce v kombinaci s vodou. Čerstvě lisované šťávy se většinou nabízejí z pomerančů. Velmi populární je také džus z cukrové třtiny. Čaj vám nabídnou jak černý - indický, tak i zelený - čínský. Pokud jde o vodu, je jistější kupovat balenou v obchodě. Alkohol je v Thajsku poměrně drahý. Pivo dostanete ve třech místních značkách, a to kloster, Amarit a Singha se 4,6 procenty alkoholu. Typické pro Thajsko jsou i různé druhy lihovin.
Velmi oblíbená je mekongská rýžová whisky, která se podává většinou s minerálkou (nebo kolou), ledem a limetkovou šťávou. levnější variantou je takzvaný bílý likér. Nicméně, k thajským pokrmům se přece jen hodí nejlépe víno.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.