V jídelníčku chybí rybí maso: Proč si ho dát třeba hned zítra?

V jídelníčku chybí rybí maso: Proč si ho dát třeba hned zítra?

06.02.2019 Jana Čiháková

Rybí je maso chutné. I přesto se ale v našem jídelníčku objevuje spíše sporadicky. Cizinci u nás dokonce snědí víc kaprů než my sami. Změňte to, obohatíte své všední menu a uděláte něco pro své zdraví.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce se nejvíce prodávají hluboce zmrazené filety, uzené ryby a konzervy, což je do jisté míry zapříčiněno také tím, že Čechům o rybách, druzích a způsobech přípravy chybí povědomí. Uzená makrela s pečivem, rybičková pomazánka nebo tuňák v nálevu, jsou tak nejjednodušší variantou, jak rybu do svého jídelníčku alespoň občas vpravit. A je to škoda. Například pečená bílá ryba na trošce olivového oleje se zeleninou nejen zachutná, ale dodá tělu spoustu živin. Navíc jsouz tu i jiné benefity...

Buďte fit

Rybí maso má jednu nespornou výhodu. Je nízkokalorické. Samozřejmě tedy za předpokladu, že není připraveno na způsob Fish and Chips ve fritéze. Obsahuje hodně vody, asi 50 až 80 procent, což se samozřejmě odvíjí od druhu ryby a okolních vlastnostech (stáří, životní prostředí, roční období). Maso ryb obsahuje také asi 20 % biologicky plnohodnotných bílkovin, a tedy i všechny esenciální aminokyseliny. Ceněné je rybí maso také pro svůj obsah nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6.

Podle M. Kavky též maso produktů rybolovu a akvakultury obsahuje více minerálních látek než maso teplokrevných zvířat, zejména fosfor, jód (mořské ryby) a vápník (některé druhy lososovitých ryb). Najdete v něm také biologicky vázané prvky jako železo, draslík, síru, hořčík a fluor a i dost vitamínů, a to zejména A a D, které se rozpouštějí právě v tucích, v menších koncentracích je pak zastoupeno „éčko“ a „béčko“. V neposlední řadě konzumací ryby přijmete i tolik potřebný jód. A chcete-li ještě jeden dobrý důvod, proč si dát rybu – třeba ještě dnes nebo hned zítra namísto steaku nebo kuřecího prsa, tady je. Rybí maso má velmi nízké hladiny purinu. Jde o látku, která se tvoří při metabolismu masa savců a může se podílet na hyperglykémii a ukládání solí kyseliny močové v kloubech.

Mraženou nebo chlazenou?

Pokud chcete mít záruku, že koupíte dobrý kus zamrazené ryby, podívejte se také na to, jakým způsobem byla zamrazena. Pod označením „seafrozen“ najdete ty kusy ryb, které byly zpracovány a zamrazeny přímo na lodi (jedná se o nejvhodnější způsob), zatímco „doublefrozen“ jsou ryby, které se zamrazily po vylovení na lodi, ale zpracovány, tj, vykuchány a podobně, nebyly. U těchto ryb dochází k rozmrazení za tímto účelem až na pevnině, tím však s vodou ztrácí dost živin. „Rybný průmysl surovinu „zachrání“ naložením ryb do lázně s polyfosfáty a dalšími látkami napomáhajícími zadržování vody (kyselina citronová, sůl apod.) a může dojít až na přídavek nad 20 % vody. Surovina se znovu zmrazí, a pak teprve putují ryby dál. Lze říct, že „double frozen“ je nejhorší možný způsob zpracování ryb,“ říká M. Kavka. Poslední způsob je „landfrozen“. Vylovené ryby se na lodích skladují při teplotě tajícího ledu a zpracovávají a mrazí se až na pevnině.

Koupit si můžete také ryby chlazené. Ty je však nejlepší nakupovat přímo od specializovaných prodejců. Čerstvá ryba na ledu se pozná hlavně zrakem, neboť se leskne, má čiré, vypouklé a lesklé oči. Naopak odradit by nás měly zašedlé žábry a nahnědlá. Čerstvá ryba také pruží. Když do ní uděláte prstem důlek, brzy se vrátí do původního tvaru.

Dejte šanci sladkým vodám

To, jaký druh si vyberete, je samozřejmě na vašich chuťových preferencích. Nezapomeňte však ani na naše české čerstvé ryby. Třeboňský kapr nese CHZO (Chráněné zeměpisné označení), Pohořelický kapr známku CHOP (Chráněné označené původu). Obě dvě ryby patří na seznam těch kvalitních. Velmi dobré a jemné maso pak mají i candát, štika, lín, pstruh, okoun nebo cejn. Za ochutnání stojí i tilápie, jeseter nebo tolstolobik.


Mohlo by vás zajímat

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.