Veterináři musí zlikvidovat 26 tun vaječných výrobků s fipronilem

Veterináři musí zlikvidovat 26 tun vaječných výrobků s fipronilem

06.03.2018 ČTK

Jihočeští veterináři řeší, jak zlikvidovat 26 tun vaječných výrobků, které obsahují látku fipronil. Jde o sypký materiál, který není možné spálit ve spalovně. Jedná se o nálezy z loňského roku.

Novinářům to dnes řekla Eva Cipínová z Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj. Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

Veterináři udělali v kraji loni 78 kontrol vajec a vaječných výrobků. "Zachytili jsme nadlimitní obsah fipronilu u 26 tun této komodity, nešlo to na trh. V současné době se řeší likvidace této zásilky, je to trochu problém, protože jde o sypký materiál, který nejde spálit ve spalovně. Vybíjely se celé chovy drůbeže," řekla Cipínová.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát fipronil za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Skandál kolem této látky vypukl loni v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil. V souvislosti s kauzou provedly úřady razie v několika zemích.

Společnost Zeelandia z Malšic na Táborsku stáhla podle informací ze září 2017 zhruba 250 kg vaječných výrobků, které obdržela na začátku srpna od německého distributora. Společnost Papei z koncernu Agrofert stáhla 98 kilogramů vařených loupaných vajec ze Slovenska.

Podle dat jihočeských veterinářů bylo v kraji loni zobchodováno 421,5 milionu kusů vajec a 8437 tun vaječných výrobků, tekutých i sušených. Kontroly potravin a krmiv živočišného původu dělají jihočeští veterináři v 1200 provozech. Loni do jižních Čech putovalo ze zahraničí 356.196 tun vepřového masa, 299.745 tun tepelně opracovaných masných výrobků a 118.810 tun mléčných výrobků, nejčastěji z Německa, Španělska a Polska.

Veterináři udělali loni 516 kontrol vepřového a hovězího masa, 9,5 tuny masa se poté muselo vrátit do země původu, uvedla Cipínová. Za porušení předpisů při obchodování s potravinami živočišného původu uložili loni veterináři pokuty ve výši 107.000 Kč. Další, takzvané kontroly na cestě, dělali s celníky. Při 18 kontrolách zjistili loni čtyřikrát porušení předpisů při přepravě potravin a zvířat, uložili sankce za 125.000 Kč.


Mohlo by vás zajímat

POZOR NA TENTO ČESNEKOVÝ KABANOS! OBSAHOVAL NEBEZPEČNÉ LISTERIE

01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu

HUSA Z KAUFLANDU JAKO ČASOVANÁ BOMBA: NÁLOŽ PLNÁ SALMONELL

29.12.2023 | Další maso s bakteriemi, které způsobují salmonelózu, objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v husách dovážených z Maďarska. Vzorek odebrali inspektoři v Kauflandu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Sapa nezklamala! Inspekce tu odhalila 170 kg nevyhovujících potravin a nelegální výrobnu masa

18.08.2024 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) spolu s policií zajistili v pražské tržnici Sapa 170 kilogramů nevyhovujících potravin a objevili nelegální výrobnu mletého masa. Provozovateli chyběly doklady o původu potravin a obaly od masa byly porušené. SVS o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.