28.02.2019 Jana Čiháková
Pracovníci Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj provedli 3000 kontrol výrobců, prodejců a dovozců potravin živočišného původu. Zatímco vejce původem z Polska prošla bez chyby, malým výrobcům uzených sýrů a klobás se musely ukládat vysoké pokuty.
Počet kontrol potravin živočišného původu byl loni podobný jako v roce 2017. Nejčastějšími pochybeními byly závady v označení potravin, nedodržení skladovacích teplot, prošlé datum spotřeby a potraviny neznámého původu. Kromě plánovaných kontrol veterináři udělali v kraji také deset mimořádných kontrolních akcí.
"Nejzávažnější zjištění byla odhalena při kontrole uzených sýrů na obsah zplodin udícího kouře, tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které výrobci udili v tradičních udírnách, jaké používali naši dědové nebo jaké si někteří lidé postavili na zahradě," uvedl ředitel KVS Václav Poláček. Hodnoty PAU jsou podle něj výrazně vyšší právě u malých výrobců než u těch velkých. Podobně je to u masných výrobků z klasických udíren. Loni veterinární správa v kraji nařídila mimořádná opatření třem výrobcům klobás, které nevyhověly povolenému obsahu PAU. V jednom případě klobásy obsahovaly až trojnásobek povoleného množství. "V tomto případě se jedná již o potraviny zdravotně závadné, protože PAU jsou látky s karcinogenními účinky. Proto i udělená pokuta byla vyšší, přestože se jednalo o malé výrobny s malou kapacitou výroby," dodal.
V listopadu například našli v maloobchodní provozovně na jižním Plzeňsku téměř 800 kilogramů drůbežího a vepřového masa neznámého původu. Maso znehodnotili a nařídili jeho likvidaci. Provozovateli mohou udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, informoval dnes ČTK.
Bez závad naopak skončily v kraji dubnové mimořádné kontroly všech zásilek vajec a drůbeže z Polska zaměřené na nesprávné používání léčiv v chovech. Bez nálezu bylo také všech 127 vzorků vepřového masa z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Rumunska testovaných na africký mor prasat. K nejzávažnějším zjištěním v oblasti veterinární hygieny patřilo loni odhalení neregistrované porážky prasat na Klatovsku. "Jatka byla neprodleně uzavřena, byl vydán zákaz uvádění vepřového masa pocházejícího z tohoto provozu na trh. I v tomto případě hrozí provozovateli černé porážky prasat vysoká pokuta," řekl Poláček.
KVS také prohlíží veškerá v kraji porážená jatečná zvířata, jejichž produkty jsou určeny na trh pro lidskou spotřebu. V loňském roce bylo v kraji poraženo a veterinárně prohlédnuto 142 000 kusů prasat a skotu, 24 milionů kusů drůbeže a téměř 700 000 králíků.
Veterinární správa loni udělala i další kontroly v oblasti zdraví zvířat a nákaz a péče o chovaná zvířata. Na pokutách loni KVS vybrala přes milion korun, průměrná výše uložené pokuty se zvýšila z 6680 Kč na 9800 korun.
13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
29.12.2023 | Další maso s bakteriemi, které způsobují salmonelózu, objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v husách dovážených z Maďarska. Vzorek odebrali inspektoři v Kauflandu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.