23.10.2017 ČTK
Zhruba ve čtvrtině kontrolovaných provozů na výrobu, skladování nebo prodeje kebabu našli veterináři při mimořádné kontrolní akci chybu. Od června do konce srpna prošli 227 provozoven, závada byla v 59 z nich.
V některých případech bylo pochybení více, kontroloři zjistili 94 prohřešků. Chyby byly hlavně v přítomnosti stabilizátorů, které v kebabech na základě evropské legislativy být nesmí. Zjištěny byly u polotovarů z Německa, které již požádalo o změnu unijní vyhlášky, aby se stabilizátory mohly v Evropské unii užívat. Zatím ale novinka neplatí. ČTK to dnes sdělil Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS).
"Zatímco u dovezených polotovarů byla zjištěna závada při každé druhé kontrole, u kebabů původem z ČR činil podíl kontrol se závadou 15 procent," uvedl Majer.
Celkem veterináři zkontrolovali 61 tun masných polotovarů. Kontrolovaných produktů z Německa bylo 49, v 28 případech byla zjištěna nějaká závada. Právě Němci by chtěli legislativní změnu. "Byla navržena (ze strany Německa) změna nařízení o přídatných látkách a kebab byl přidán mezi polotovary v nichž bude možné používat polyfosfáty. Datum účinnosti této změny zatím není známo," sdělil ČTK Majer.
Při kontrolách bylo odebráno 29 vzorků. Zatím mají veterináři výsledky ze 13 vzorků, u ostatních ne. Laboratorní kontrolou jich zatím neprošlo osm. "Ve všech osmi nevyhovujících vzorcích byly zjištěny polyfosfáty, ve dvou navíc ještě kyselina citronová," uvedl mluvčí.
Druhým nejčastějším problémem bylo chybějící nebo nedostatečné značení původu výrobku. "V šesti případech se jednalo o porušení požadavků na zdravotní nezávadnost, ve dvou případech o nedodržení data spotřeby a v jednom o nedodržení teplot skladování," dodal Majer. Veterináři uložili 44 pokut, protože stále vedou správní řízení, částku neuvedli.
O zakázaných fosforečnanech se hovořilo hlavně v loňském roce, kdy veterináři kvůli nepovoleným stabilizátorům masa vrátili několik tun kebabů z Prahy a Teplicka do Německa. Veterináři už tehdy upozorňovali, že se právě na zakázané přídatné látky ve výrobcích zaměří.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.
07.12.2023 | Možná, že ani výrobci z Grupo Bimbo původně netušili, jaké šílenství odstartuje uvedení Takis – kukuřičných chipsů vybavených extra pálivou chutí, které jsou netradičně stočené do wrapu. V posledních letech jsou jejich výrobky synonymem pro raketu, která vystřelila strmě vzhůru a vzala s sebou doslova davy. Co se týče obchodního počinu, lze společnosti maximálně zatleskat, zbytek ale vyvolává značné pochyby.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.