11.07.2013 ČTK
Značku Regionální potravina letos nově získalo 101 výrobků.
Počet produktů, které mohou zelené logo nosit, tak vzrostl na 374, vyplývá z údajů, které ČTK poskytl Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Letošní vítěze čtvrtého ročníku soutěže, na základě jejíchž výsledků potravinářské produkty označení získávají, znají již ve všech 13 krajích ČR, v nichž je soutěž vyhlašována.
V jednotlivých regionech letos 362 výrobců přihlásilo dohromady 1082 potravinářských výrobků. V každém z krajů se soutěžilo v šesti až devíti kategoriích. Mluvčí fondu Petr Hlavatý ČTK již dříve řekl, že celkový rozpočet na organizaci soutěží a propagaci značky meziročně klesl o 10 milionů korun na 40 milionů korun. Kvůli tomu byla omezena propagace značky.
Podle dřívějšího vyjádření SZIF dá stát letos méně také na podporu značky Klasa. Celková státní podpora obou značek klesne oproti roku 2012 o pětinu. Zatímco loni šlo na marketingovou podporu obou označení 250 milionů korun, letos to má být jen 200 milionů.
Aby se mohl krajské soutěže zúčastnit, musí být produkt vyroben v daném regionu a podíl tuzemských surovin musí tvořit minimálně 70 procent. Hlavní složka musí být stoprocentně domácího původu. Soutěže jsou určeny pro malé a střední výrobce s maximálně 250 zaměstnanci.
Odborníci se shodují, že mezi hlavní důvody preference tuzemských potravin patří jejich větší čerstvost proti dováženým produktům. Například dovážené ovoce nebo zelenina se kvůli následné přepravě sklízejí v nezralém stavu a chemicky se ošetřují. Nákupem regionálních potravin navíc podpoří lidé potravináře a zemědělce ze svého okolí, což může pozitivně ovlivňovat zaměstnanost v kraji. Nezanedbatelné je i ekologické hledisko, protože doprava zboží na velké vzdálenosti zatěžuje životní prostředí.
Ačkoli se lidé kvůli nelehké finanční situaci snaží na potravinách šetřit, potravinový patriotismus českých zákazníků se zvyšuje. Přesto z tohoto pohledu Češi výrazně zaostávají za Francouzi, Němci či Rakušany, kteří jednoznačně preferují místní produkty. Domácí původ potravin začaly v posledních letech kvůli tomuto trendu marketingově využívat obchodní řetězce, včetně těch, které byly v minulosti za nesmlouvavé chování k dodavatelům nejvíce kritizovány.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.