12.05.2015 Redakce
Projekt s názvem „Paběrkování“ chystá iniciativa Zachraň jídlo na letní měsíce letošního roku. Smyslem projektu je sbírat plodiny na polích a v sadech, které by zemědělci z různých důvodů neprodali.
S pomocí dobrovolníků chce Zachraň jídlo vyrážet na pole a sesbírané jídlo daruje do potravinové banky. Ta jej dál bude distribuovat charitativním organizacím.
Zachraň jídlo tím chce upozornit na velké množství jídla, které se vyhodí hned na počátku potravinového řetězce - u farmářů. Důvodů, proč tyto plodiny kompostují, nechávají zkrmit zvířaty nebo dokonce vůbec nesklidí, je několik. Kromě nadměrné produkce v určitých obdobích hraje roli také nestálá poptávka, levné konkurenční zboží ze zahraničí a velké nároky prodejních řetězců na estetickou kvalitu zeleniny. Například brambory jsou příliš malé či velké, ředkvičky mají listy nažloutlé nebo mrkve jsou příliš zkroucené. Výživová hodnota této zeleniny je ovšem stejná jako té prvotřídní, prodávané na pultech obchodů.
Zachraň jídlo v současnosti shání zemědělce, kteří ví, že obvykle nesklidí 100 % své úrody. „Zájem máme o paběrkování brambor, které nepoberou stroje, přezrálé ovoce ze sadů a esteticky nevyhovující zeleninu. Lidé mají o takové plody mají zájem, i když neodpovídají standardům obchodních řetězců, jak jsme se přesvědčili na happeningu Tisíc kilo, kde jsme rozdali dvě a půl tuny nestandardní zeleniny, " říká Adam Podhola, koordinátor projektu. Zemědělci by měli mít svá pole v blízkosti Prahy, to znamená v Polabí nebo ve Středočeském kraji, a to z logistického důvodu. Výjezdy se uskuteční vždy nárazově, podle momentálních přebytků. Kontakty na
zemědělce Zachraň jídlo sbírá na e-mailové adrese info@zachranjidlo.cz a dobrovolníci se mohou hlásit¨prostřednictvím webového formuláře. Paběrkovací výjezdy pořádá také britská organizace Feedback, která u zemědělců sklízí přebytky už tři roky. Za tu dobu se jí podařilo nashromáždit více než 110 tun plodin, zapojit přes 500 dobrovolníků a rozšířit základnu do 6 regionálních center. Paběrkování ale není nic nového. Generace našich rodičů či prarodičů si na sběr plodin po žních dobře pamatuje. Více na adrese www.zachranjidlo.cz.
04.02.2020 | Odborníci na gastronomii i hosté to přirovnávají k zázraku. Podle mnohých dostanete nejlepší sushi na světě právě zde. Restaurace Sushi Sawada v japonském Tokiu je přitom téměř neviditelná.
27.05.2018 | Na východě Francie se dnes vydražily tři vzácné lahve žlutého vína z oblasti Jura ročníku 1774, a to v přepočtu za více než šest milionů korun. Jedna se prodala za 107.700 eur (2,8 milionu Kč), druhá za 76.250 (dva miliony Kč) a třetí 73.200 (1,9 milionu Kč).
23.05.2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.