ZAMĚŘTE SVOU POZORNOST NA OCENĚNÉ POTRAVINY!

ZAMĚŘTE SVOU POZORNOST NA OCENĚNÉ POTRAVINY!

19.01.2022 Jana Čiháková

Potravinářská komora ČR již od roku 2014 vyhlašuje „Cenu Potravinářské komory o nej- lepší potravinářský inovativní výrobek“ a to pro všechny potravinářské komodity.

Česká technologická platforma pro potraviny, organizační součást PK ČR tak podporuje transfer výsledků potravinářského výzkumu a vývoje do praxe a zavádění inovací s důra- zem na kvalitní české potraviny. Potravinářská komora ČR a Česká technologická platforma pro potraviny dlouhodobě usilují o zvýšení kvality českých potravin a posílení konkuren- ceschopnosti českých potravinářských výrob- ců. Tato soutěž je plně v souladu s prioritami zvýšení podílu kvalitních českých výrobků na tuzemském trhu a nárůstu vývozu produktů  s vysokou přidanou hodnotou.


Pokud se podíváme na druhy inovací v po
travinářství, můžeme definovat tři kategorie inovací:
a) výrobkové,
b) procesní,

c) kombinované.

Výrobkové inovace se zaměřují na vytvoření zcela nových výrobků nebo zlepšování vlast- ností výrobků stávajících a s tím související uspokojování nových potřeb (sem bychom mohli zařadit funkční potraviny).

Procesní inovace se oproti tomu obvykle zaměřují na snížení materiálové spotřeby, zlepšení pracovních podmínek, snížení energetické potřeby, snížení zmetkovosti či poklesu výrobních nákladů. Z ekonomického pohledu lze cíle procesních inovací defino- vat jako inovace, které snižují náklady nebo zvyšují přidanou hodnotu.

Kombinované inovace jsou pak velmi častou kombinací obou předešlých variant, kdy za účelem výroby nového produktu je třeba inovovat i samotné výrobní technologie.

JEŠTĚ LEPŠÍ RECEPTURY

V posledních letech pod vlivem aktuálních názorů odborníků na výživu dochází ke změnám receptur řady výrobků a to jak snižování obsahu rizikových živin (tuky, cukry, sůl), tak obohacování potravin o vlákninu, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, minerální látky, stopové prvky, vitaminy a další látky se zdra- votním benefitem pro spotřebitele. Úpravy receptur je nutné provádět postupně tak, aby spotřebitel danou změnu akceptoval. Razantní změny receptur se může výrazně projevit v senzorických vlastnostech produktu a spo- třebitel pak takový výrobek odmítá.

Oblast inovací v soutěži PK ČR je rozdělena do tří kategorií a výrobce si může vybrat, do které kategorie jeho inovace spadá. Uvedené oblasti inovací a jejich podkategorie jsou určitým vodítkem, výčet není úplný a připouští se i další nevyjmenované možnosti. Výrobce v přihlášce uvede, v čem je výrobek inovativní a popíše, jak výrobek jím uvedenou inovaci splňuje.

Vodítka pro hodnocení výrobků přihlášených do soutěže

A) BEZPEČNOST A KVALITA POTRAVIN

1. Díky novému přístupu k systému řízení při výrobě nebo distribuci je lépe zajištěna bezpečnost hotového výrobku (například zlepšením komunikace v rámci systému sledovatelnosti – online dostupnost informa- cí o výrobcích, nový přístup ke kontrole při výrobě, nové at-line nebo online analytické postupy, zlepšení systému zajištění hygieny při výrobním procesu apod.).

2. Použití aktivních nebo inteligentních obalových prvků (například antimikrobiální obaly, obaly s informativní funkcí, balení do ochranné atmosféry apod.).

3. Inovované procesy výroby, které snižují riziko vzniku kontaminantů nebo pomáhají odstranit kontaminanty během výrobního procesu (například snížení obsahu procesních kontaminantů, snížení rizika růstu patogenní mikroflóry – úprava receptury a ověření, že výrobek nepatří mezi výrobky podporující růst Listerie monocytogenes apod.).

4. Potraviny ojedinělé díky místu provenience (je třeba doložit, že místo provenience nebo lokálně používaný způsob výroby má vliv na vlastnosti produktu).

5. Způsob zpracování potraviny s vysokou přidanou hodnotou (např. dlouho zrající sýry, fermentované masné výrobky apod.).

6. Netradiční receptura výrobku (použití ne- tradiční složky vedoucí ke zlepšení užitných vlastností potraviny (například trvanlivost,

senzorické vlastnosti, skladovatelnost za růz- ných podmínek apod.), změna poměru složek).

7. Neobvyklý způsob zpracování vedoucí ke zlepšení užitných vlastností potraviny.

B) REFORMULACE ROKU

1. Potraviny, u kterých byl snížen obsah cuk- rů, tuku anebo soli.

2. Potraviny, u kterých byl snížena energetic- ká hodnota.

3. Potraviny, u kterých byla změněna skladba mastných kyselin, např. snížení nebo odstra- nění transmastných kyselin, snížení podílu nasycených mastných kyselin, atd.

4. Potraviny, u kterých díky způsobu zpracování zůstávají zachovány dobré výživové vlastnosti surovin (např.: vitaminy, minerální látky, vláknina), případně u kterých byl zlepšen obsah obohacením či navýšením obsahu určité živiny nebo složky bohaté na danou živinu (např. navýšení obsahu vlákniny, bílkovin atd.)

5. Potraviny, které obsahují látky s pozitivním vlivem na lidské zdraví (schválené zdravotní tvrzení).

C) POTRAVINY PRO ZVLÁŠTNÍ VÝŽIVU

Pro tuto kategorii nejsou definována vodítka a při jejich hodnocení se uplatní požadavky platných právních předpisů.

Vítězné společnosti mohou na oceněných výrobcích používat podle kategorie „Inovace roku“ nebo „Reformulace roku“ a to jak na obalech potravin pro usnadnění orientace spotřebitelům, tak na svých webových strán- kách, propagačních materiálech, obecně pro marketingové účely.

OCENĚNÉ VÝROBKY NAJDETE ZDE


Mohlo by vás zajímat

VAŘENÍ AL DENTE NENÍ JEN "FRAJEŘINA": MŮŽETE PŘI NĚM I ZHUBNOUT

08.08.2024 | Rozvařená fašírka přirozeně neláká nikoho. Přesto je u těstovin ještě jeden důvod, proč dodržet způsob přípravy al dente - tedy na skus. Prozradíme jen, že vaše tělo vám za to poděkuje...

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.