10.02.2011 Zdroj: SVS ČR
Jako příklad, „jak se to má“, může svědčit spolupráce s Občanským sdružením spotřebitelů TEST, které nakoupilo a nechalo vyšetřit 8 vzorků tresčích jater. U jediného výrobce (z Polska) zjistili nadlimitní množství dioxinů. Okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu ČR.
Vzápětí jsme podnikli příslušné kroky, provedli jsme šetření u firmy Gaston, která výrobek nevyhovující šarže tresčích jater dovezla, a zjistili, že již není na skladě. Šlo o šarži, která byla na náš příkaz loni v srpnu zlikvidována. Tyto výrobky si však koupil malý obchodník v tržní síti ještě před příkazem a místo, co by ji vrátil, uvedl ji nyní do oběhu. Informace jsme předali jako podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která zajistí odběr a vyšetření vzorku a případnou kontrolu stažení nevyhovujícího výrobku z trhu. Samozřejmě následovala informace do Systému rychlého varování RASFF.
Problém s tresčími neřešíme poprvé, v roce 2009 jsme nařídili vrátit do Polska dvakrát zásilku dioxiny kontaminovaných tresčích jater, a informovali jsme polskou veterinární správu, další případ řešila Státní zemědělské a potravinářská inspekce v loňském roce.
30.05.2014 | Kupovali jste rozinky v Globusu? Raději zkontrolujte výrobce a šarži. SZPI ve výrobku nalezla přítomnost nepovolené látky.
13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.
03.02.2014 | Zkvašené ovocné pomazánky s plísní a larvami hmyzu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.