Zdraví škodlivé obaly

Zdraví škodlivé obaly

19.02.2014 ČTK

Z plastových obalů mohou prý do potravin pronikat chemikálie.

Chemikálie obsažené v plastových obalech mohou pronikat do balených potravin a škodit lidskému zdraví, pokud jsou jim lidé vystaveni dlouhodobě. Autoři článku, který vyšel v časopise Journal of Epidemiology and Community Health, tvrdí, že určité množství syntetických škodlivých látek z obalů do potravin proniká. 
    Jde o tak malé množství, že samo o sobě zdraví uškodit nemůže, avšak jestliže někdo jí potraviny balené a skladované v plastech pravidelně, je jeho organismus chronicky vystaven nízkým dávkám prokazatelně škodlivých látek jako formaldehyd. 
    K článku se podle listu The Guardian vyjádřila kromě jiných nadace zabývající se obaly potravin. Její členové uvádějí, že karcinogenní formaldehyd se v obalových materiálech legálně používá a přítomen je i v plastových nápojových lahvích nebo v nádobí z plastu. 
    Nejde jenom o formaldehyd, ale o asi 400 chemikálií včetně bisfenolu A využívaného při výrobě plastů, tributylcínu, triclosanu nebo ftalátů. "Zatímco odborníci o těchto látkách stále debatují, konzumenti jsou jim denně a většinou nevědomě vystaveni," napsali členové nadace. Podle nich by se do rutinně prováděných toxikologických analýz mělo zahrnout také pátrání po buněčných změnách, které nastávají při kontaktu obalů s potravinou a které mohou například způsobovat hormonální změny. 
    Autoři článku upozorňují také na obtíže výzkumu dlouhodobého vlivu vystavení organismu těmto chemikáliím, protože balené potraviny konzumuje většina lidí a nebude tedy možné vytvořit kontrolní skupinu, která jim po delší dobu vystavena nebyla. O to větší důraz by se měl podle skupiny klást na výzkum, který se bude zabývat potenciální souvislostí mezi chemikáliemi, s nimiž jsou potraviny v kontaktu, a chronickými nemocemi, jako je rakovina a diabetes, nebo dále obezita a neurologické problémy.


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.