23.03.2020 Jana Čiháková
Omezený pohyb domácího obyvatelstva a strach z nakažení ochromil i tuzemské pracovníky, kteří často obsluhují složité stroje. Farmáři mají však pomoc právě v technologiích. Klíčem k minimalizování škod může být digitalizace vlastních polností.
Nedostatek pracovních sil v zemědělství ohrožuje letošní rostlinnou i živočišnou výrobu. Uzavření hranic kvůli epidemii koronaviru způsobilo mimo jiné i to, že brigádníci ze zahraničí nebudou moci českým farmářům pomoci s manuálními pracemi na polích či v lese.
Rostlinná výroba je v ohrožení již nyní. Absence pracovních sil může mít neblahé důsledky například při sklizni chřestu, která se blíží nebo při zakládání úrody zeleniny. Farmáři se rovněž potýkají s všudypřítomnou administrativou a proměnlivými klimatickými podmínkami. Živočišnou výrobu negativně ovlivnilo omezení tzv. prodejů ze dvora nebo zavření restaurací, které jsou častým odběratelem surovin z místních chovů a jatek. Pro zemědělce je tak klíčové najít vhodný systém, který by jim co nejvíce ulehčil práci a plánování, aby mohli vrhnout zbylé síly na samotnou práci v terénu.
Farmářům pomáhá při zaznamenávání polní práce, s intuitivním plánováním plodin, při sledování pohybu hospodářských zvířat nebo s hlídáním stavu skladů. To je jen několik úkonů, kterými digitalizovaná farma zvládne farmáři ulehčit práci. V současné době je již několik tisíc zemědělců, které chytré systémy využívají a stále další se přidávají, ačkoli stále chybí jednotná vládní politika, která by digitalizaci více prosazovala.
„Mezi zemědělci cítíme sílící obavy. Narozdíl od průmyslových podniků však nemohou utlumit výrobu, zasít musí ve správný čas. Rovněž i oni jsou vzhledem k absenci pracovních sil nuceni improvizovat, aby vše zvládli. Obrací se na nás velké množství farmářů, kteří zjišťuji, jakými našimi produkty by mohli zefektivnit svoji práci a nahradit nedostatek lidi. Snažíme se jim vysvětlit, že je nejvyšší čas digitalizovat, aby si ulehčili práci v kanceláři a měli víc času na poli a po ruce měli co nejpřesnější data o klimatických podmínkách či o pojezdech mechaniky,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní ředitel společnosti Agdata a zároveň akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství.
Celá země je pokryta kvalitním IoT signálem sítí a dodavatelé systémů mají mnohaleté know-how, které v rámci Evropské unie řadí Česko na úplnou špičku. Společnost Agdata v současné době operuje zhruba na 20 % české půdy a její nástroje využívá více než 1700 aktivních zemědělců, což je zhruba 10 % všech, kteří mají zemědělství jako svou obživu. „Doufáme, že se co nejvíce farmářům povede minimalizovat ztráty a letošní úroda nakonec dopadne navzdory katastrofickým scénářům dobře. Jsme připraveni jim co nejvíce pomoci,“ uzavírá Musil.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.