17.01.2011 Zdroj: ČTK
Zemědělský svaz ČR je nespokojený s účinností kontrol potravin dovážených na tuzemský trh.
Upozornil, že dovoz německých produktů, které byly kontaminovány dioxinem, do Česka neodhalily české kontrolní organizace, ale německé úřady. Dovozy potravin z Německa přitom stále pokračují, sdělil ČTK předseda svazu Miroslav Jirovský. Vyjádření Státní veterinární správy (SVS) ČTK shání. Do Česka bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa celkem 4500 kilogramů vepřového masa, které mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna spotřebitelé maso zřejmě už zkonzumovali.
Jirovský zdůraznil, že tuzemské kontrolní organizace dosud ani nesdělily, ve kterých prodejnách bylo údajně závadné maso prodáno českým občanům. Pouhé konstatování, že maso již zřejmě bylo prodáno a zkonzumováno, je podle něj nedostačující.
"Je neuvěřitelné, že nás o závadnosti potravin zkonzumovaných českými občany, konkrétně kontaminovaného vepřového masa, informují německé kontrolní orgány a naše kontrolní orgány nic nezjistily," uvedl Jirovský. Přestože se zjištění o zasažených farmách v Německu stále rozšiřují do dalších oblastí, stále pokračují dovozy vajec a vepřového masa z této oblasti, dodal.
ZS v minulosti upozorňoval státní orgány, že zatímco čeští producenti jsou při vývozu potravin silně kontrolováni, někdy prý až "šikanováni", postoj tuzemských kontrolních orgánů je při kontrolách dovezených potravin příliš benevolentní. To podle svazu přispívá k útlumu kvalitní české produkce a dovozy se stále zvyšují.
ZS proto vyzval ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS), aby přijal důraznější opatření k ochraně českých spotřebitelů, a to nejen ve vazbě na situaci v Německu, ale i například na dovoz vodou chlazených kuřat či dovozy hovězího masa ze zemí Jižní Ameriky.
Svaz také požaduje, aby veřejnost byla informována o tom, kolik bylo v minulém roce provedeno kontrol u dovezených potravin a s jakými výsledky.
Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru. Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150.000 tun krmiva pro hospodářská zvířata.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.