28.11.2014 Bc. Eva Horáková
Vede omezení sacharidů k trvalému úbytku váhy? A proč bychom měli při této dietě užívat potravinové doplňky?
Pokud jste si zvolili hubnutí podle Atkinse, čeká vás program omezeného příjmu sacharidů, který slibuje trvalé snížení hmotnosti. Správně sestavená strava zahrnuje jídla bohatá na vlákninu a další výživné látky, spoustu vitaminů, minerálních a fytochemických látek, správné množství bílkovin a tuky vhodného typu. Stravování by mělo být individuální, závislé na metabolismu, věku, pohlaví a fyzické zátěži.
Živinou, která je hlavním aktérem této diety, jsou sacharidy. Atkinsovo pojetí zní – pokud má člověk hubnout, je nutné jejich omezování a to i dále ve fázi udržování cílové hmotnosti po následující měsíce a roky. Každý si musí určit, jaké množství sacharidů může denně sníst, tedy stanovit si svoji Atkinsovu sacharidovou rovnováhu. Jako jednoduchá metoda pro zjištění vhodných sacharidových potravin vzniklo Atkinsovo glykemické hodnocení, které porovnává sacharidová jídla podle jejich vlivu na hladinu krevního cukru. Platí, že čím menší je Atkinsovo glykemické hodnocení, tím je potravina méně chemicky zpracovaná a tím více vlákniny obsahuje.
Při výběru sacharidových potravin je ale nutné Atkinsovo glykemické hodnocení spojit s tabulkou obsahu sacharidů, neboť i některé potraviny s nízkým hodnocením mají vysoký obsah sacharidů. Spojením těchto dvou nástrojů si vybereme správnou potravinu a zároveň určíme její vhodné množství, aby nebyla překročena hodnota Atinsovy sacharidové rovnováhy.
Při Atkinsově dietě se počítají tzv. čisté sacharidy. Za čisté sacharidy se považují takové, které výrazně ovlivňují hladinu krevního cukru. Zjistíme je odečtením vlákniny z celkového obsahu sacharidů v potravině či celém jídle.
1. Ostrý start – znamená radikální omezení sacharidů ve stravě na pouhých 20 g čistých sacharidů za den. Je vhodné konzumovat ryby, hovězí maso, drůbež, vejce a další potraviny bohaté na bílkoviny. Z tuků jsou doporučovány rostlinné oleje. Povolena je zelenina s nízkým obsahem škrobů – tři šálky salátu nebo dva šálky salátu a šálek čerstvé zeleniny s nízkým obsahem sacharidů. Jeden šálek je přirovnáván k velikosti baseballového míčku. Obohatit tento jídelníček lze po dvou týdnech o 30 g ořechů a jiných semen v případě, že to nezarazí snižování hmotnosti.
2. Další snižování hmotnosti – nabádá k setrvání u kvalitních zdrojů bílkovin a tuků z první fáze, rozšiřuje se však výběr zeleniny, přidává se bobulovité ovoce, ořechy, semena a u některých lidí i luštěniny. Cílem je přidat do jídelníčku 5 g sacharidů postupně každý týden. Ve třetím týdnu od počátku hubnutí tedy bude jídelníček obsahovat 25 g sacharidů, čtvrtý týden 30 g sacharidů atd. Pokud se hubnutí zastaví, doporučuje se ubrat pět gramu sacharidů denně a zjistit tak množství sacharidů, které můžete jíst a dál při tom hubnout. Většinou se jedná o množství 40 až 60 g sacharidů denně. Druhá fáze má probíhat tak dlouho, než do ideální váhy bude zbývat 2,5 až 5 kg.
3. Příprava na udržování hmotnosti – zpomalí úbytek hmotnosti a zároveň vás připraví na udržování váhy osvojením si stravovacích návyků. V této fázi je doporučeno přidávat si každý den 10 g čistých sacharidů. Hubnutí se však v tuto chvíli nesmí zastavit. V opačném případě je nutné ubrat 5 až 10 g, aby úbytek hmotnosti postupně pokračoval. Takovou hodnotu sacharidů je pak nutno dodržovat do dosažení cílové hmotnosti.
4. Celoživotní udržování hmotnosti – spočívá v příjmu takového množství čistých sacharidů, při kterém nedochází k přibývání ani úbytku hmotnosti. Povolené množství sacharidů, které je individuální a udává vaši osobní Atkinsovu sacharidovou rovnováhu, je vhodné přijímat ve formě celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny. Většina lidí si udržuje svou hmotnost při příjmu 45 až 100 g čistých sacharidů denně, pokud sportují, pak je toto číslo vyšší.
Sacharidový žebřík vyjadřuje postupné vracení různých typů sacharidů do jídelníčku. Hodí se ale i pro udržování hmotnosti. Tento žebřík je složen z osmi pomyslných příček. Umožňuje dosáhnout pestrosti a současně upozorní, které potraviny jíst častěji než jiné. Skupiny nízké, střední a vysoké značí úroveň Atkinsova glykemického hodnocení.
1. příčka: zelenina
Nízké – artyčok, brokolice, celer, cukety, fenykl, mangold, papriky, ředkvičky, listová zelenina, rajčata, růžičková kapusta, květák, kapusta, zelí
Střední – hrášek, maniok, mrkev, tykve
2. příčka: mléčné výrobky
Nízké – kysaná smetana, ricotta, smetana, tvrdé a netavené sýry, tvaroh
Střední – jogurt, mléko
! Vysoké – plnotučná zmrzlina
3. příčka: ořechy a semínka
Nízké – dýňová a slunečnicová semínka, dále kokosové, lískové, makadamové, pekanové, piniové, pistáciové a vlašské ořechy, mandle, sezam
Střední – kešu a burské ořechy, sójové oříšky pečené
! Vysoké – jedlé kaštany
4. příčka: bobuloviny
Nízké – borůvky, maliny, jahody
5. příčka: luštěniny
Nízké – čočka, bílé a červené fazole, cizrna, hrách, soja (i sojové mléko a tofu)
Střední – barevné fazole, fazole „černé oko“
6. příčka: ostatní ovoce
Nízké – broskve, brusinky, švestky, grapefruity, jablka, mandarinky, višně
Střední – kiwi, hrozny, ananas, mango, melouny, nektarinky, papája
! Vysoké – banán, ovocné šťávy a džusy
7. příčka: zelenina s vyšším obsahem sacharidů
Střední – tykev, karotka, hrášek
! Vysoké – kukuřice, pastinák, brambory, batáty
8. příčka: celozrnné potraviny
Nízké – celozrnné lupínky, ječmen, ovesná kaše, ovesné a pšeničné otruby
Střední – amarant, bulgur, chléb, kuskus celozrnný, pohanka, rýže natural, těstoviny celozrnné
! Vysoké – kukuřičné lupínky, pita chléb, proso, pšeničné vločky, rýže basmati, bílá, jasmínová a divoká
Součástí Atkinsovy diety jsou i tuky. Jejich množství není vyjádřeno nijak konkrétně. Jedinou radou je „přírodními tuky nešetřit“. Cílem je dodat tělu dostatečné množství esenciálních mastných kyselin. Tuky dodávají tělu energii, navíc přenášejí chutě. Doporučuje se střídat různé druhy tuků – olivový olej, oleje z hroznových jader, řepkový, světlicový, vlašských ořechů a jiné.
Hubnutí pomocí nízkosacharidové stravy způsobuje v organismu stav označovaný jako ketóza, kdy se glukóza potřebná pro fungování lidského těla (např. pro buňky mozku je jediným zdrojem energie) vytváří z nesacharidových zdrojů. Díky tomu se podle doktora Atkinse dosáhne redukce hmotnosti a současně je preventivně pozitivně ovlivňováno zdraví. Vhodnost či nevhodnost tohoto způsobu stravování však prozatím nebyla dostatečně prozkoumána a nejsou známé dlouhodobé následky této diety.
Doplnění živin
Atkinsova dieta počítá s užíváním potravinových doplňků. Zastánci to zdůvodňují nedostatkem některých výživných látek z předchozího způsobu stravování, vyčerpaností půdy při pěstování rostlin, jedovatými látkami v našem okolí a stresem, kterým každý den procházíme.
- nepřítomnost hladu
- neomezený přísun bílkovin a tuků
- pokles hmotnosti
- bolest hlavy a zácpa
- nutnost suplementace vitaminů, minerálních látek, vlákniny
- případný zápach z úst
Snídaňová kaše (9 g čistých sacharidů)
Doba přípravy: 10 minut, na 4 porce
Ingredience: 1 šálek bílého plnotučného jogurtu, 2,5 šálku krájených jahod, 120 g měkkého tofu, umělé sladidlo podle chuti, 8 kostek ledu
Postup: V mixéru zpracujeme všechny přísady kromě kostek ledu, vytvoříme hladký krém. Potom postupně přidáváme ledové kostky.
27.05.2018 | Na východě Francie se dnes vydražily tři vzácné lahve žlutého vína z oblasti Jura ročníku 1774, a to v přepočtu za více než šest milionů korun. Jedna se prodala za 107.700 eur (2,8 milionu Kč), druhá za 76.250 (dva miliony Kč) a třetí 73.200 (1,9 milionu Kč).
10.04.2020 |
24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.