Změna obalů nebude ze dne na den

Změna obalů nebude ze dne na den

11.12.2014 PK ČR

Spotřebitel by neměl očekávat, že se obaly na potravinách ze dne na den změní.

Dne 13. prosince nabývá účinnosti evropské nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Provozovatelé potravinářských podniků intenzívně pracovali na tom, aby mohli po tomto datu uvádět na trh potraviny označené v souladu s tímto nařízením. Jedná se o mediálně vděčné téma, o kterém se v poslední době hovoří zejména v souvislosti s novelou zákona o potravinách.

Nařízení stanoví jednotné požadavky na označování potravin v celé Evropské unii a po letech, kdy byla legislativa na označování potravin poměrně roztříštěná, vytváří ucelený rámec, který reaguje na způsob uvádění potravin na trh a na poptávku spotřebitelů samotných. Reaguje na rovněž na rostoucí počet spotřebitelů nakupujících potraviny přes internet nebo na zájem spotřebitelů o výživové benefity potraviny. Do popředí zájmu se také dostávají potřeby spotřebitelů citlivých na alergeny v potravinách.

Cílem nařízení je donutit spotřebitele číst etikety. Na obalech naroste počet povinných údajů, které bude nutné uvádět v povinné velikosti písma. Alergeny již nebudou vypsány samostatně na obalu, ale budou zvýrazněny přímo ve složení. Spotřebitel se dozví, zda výrobce použil palmový nebo slunečnicový olej, a u masa se dozví, kde bylo zvíře chováno a poraženo. Nejpozději od 13. prosince 2016 bude nutné uvádět na obalech také výživové údaje. Nařízení nepředstavuje sice zcela revoluční změnu, nicméně už jenom povinná velikost písma může „zamíchat kartami“ u vícejazyčných obalů.

I přesto, že k některým požadavkům nařízení stále neexistuje jednotná interpretace, investovali výrobci poměrně vysoké finanční prostředky do nových obalů, aby co nejlépe nařízení vyhověli. K datu nabytí účinnosti nařízení bude připraveno zhruba 90 % nových obalů. Spotřebitel však nemůže čekat, že 13. prosince tohoto roku najde v regálu všechny výrobky označené podle nových pravidel. Potraviny se „starým“ značením totiž bude možné doprodat i po tomto datu. Bude tedy běžné, že se po určitou dobu budou vedle sebe vyskytovat potraviny s různým značením a že potraviny se „starým“ označením s delší dobou minimální trvanlivosti budou na trhu ještě 2 nebo 3 roky.

 

 


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.