12.01.2015 Redakce
Stačí zimní procházky, lněné semínko, makadamový olej a zábavný pohyb a s vánočními kily se můžeme rozloučit!
První trik podpoří trávení a zabrání přibírání - vydejte se na procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu snižuje napětí. V zimě navíc spalujeme mnohem více kalorií než v jiná roční období. A nemusíme nutně běhat. Stačí rychlá chůze, kterou ostatně považují odborníci za nejzdravější cvičení vůbec. „Nezatěžují se klouby ani páteř, zejména pokud nemáte právě ideální váhu, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete rychle díky deseti tisícům kroků denně. Nejjednodušší návod na to, jak se dostat rychle do formy, je pravidlo pěti třicetiminutovek týdně – podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet minut. To není nijak mnoho. Snažte se však pečlivě si tyto chvíle naplánovat do svých diářů. Hodláte jít s kamarádkou na kafe? Třicet minut před tím se projděte. Trávíte odpoledne s dětmi? Běžte s nimi ven. Procházka by se měla stát součástí každého dne,“ doporučuje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
Očistných kúr je mnoho, podle výživového specialisty Martina Škáby však nejrychleji zabírá ta, která spočívá ve vynechávání masa. „Dopřejte si tři až pět nemasitých dnů. Zařaďte do jídelníčku mnoho tepelně upravené zeleniny – hlavně té kořenové, jako je celer, červená řepa, mrkev, ale nebojte se ani jiného typu zeleniny, například brokolice a nešetřete na cibuli ani česneku.“
Detoxikaci podpořte speciálními zeleninovými šťávami. Můžete si koupit zeleninové šťávy z kysané zeleniny nebo si doma můžete zeleninu sami odšťavnit. „Ideální detoxikační mix dostanete z kousku brokolice, rajčete, kedlubny, stroužku česneku, čtvrtiny cibule, mrkve, zázvoru, celeru a červené řepy. Jedna sklenice denně dodá tělu minerály i živiny a sníží chuť na sladké,“ doporučuje Martin Škába, na jehož webu www.skaba.cz najdete nejdelší seznam rad, jak zhubnout.
Zařaďte do své stravy hodně semínek – nejlépe konopné nebo lněné. Přidat se dají do jakéhokoliv pokrmu a vašemu tělu udělají dobře. Lněné semínko si můžete umlít mlýnkem na kávu nebo mák a přidávat jej do každého jídla. Úžasně podpoříte očistu tlustého střeva a tím velmi odlehčíte játrům, kterým daly Vánoce zabrat.
Zlepšete svůj pitný režim, vždy mějte po ruce nějakou vodu – zapomeňte však na ty perlivé. K očistnému režimu volte buď filtrované, nebo kojenecké. Jakmile se každý den probudíte, vypijte sklenici teplé vody (cca 3 dcl) s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou a 3 – 4 lžičkami rozemletého lněného semínka. Vypijte nejdřív 1,5 dcl, pak si udělejte několik rotací trupu, několik předklonů a i třeba několik dřepů – stačí jich pět až deset. Je prokázáno, že největší účinek mají tyto cviky prováděné mezi pátou až sedmou hodinou ranní, kdy tlusté střevo nejvíce pracuje, a tak jednoduše a přirozeně podpoříte trávení.
„Vánoce se mohou jevit velice krátkou dobou, ale podle průzkumů i za těchto pár dnů dokáže průměrný člověk získat jeden až dva kilogramy na váze. To se nemusí zdát mnoho, pokud se pravidelně hýbete a dodržujete rozumnou životosprávu. Pokud tak ale nečiníte, jste za deset let těžší o deset kilo, a to už příjemné není,“ varuje Jana Havrdová s tím, že ideální je vytvořit si plán jídelníčku. Jak na to? Představte si, co vás následující týden čeká, naplánujte si pečlivě 5 až 6 jídel denně včetně svačin. Na papíře a v celku to zkrátka uvidíte z trochu jiného, zdravějšího, pohledu.
Když už se stane, že si dáte něco, co jste neplánovali, rozhodně si to nevyčítejte. Prostě si na tom pochutnejte, řekněte si, že to bylo skvělé a něco si odpusťte v dalším jídle – ne však v podobě bílkovin nebo zeleniny a v žádném případě nevynechávejte další jídlo. „Místo toho raději cvičte o deset až patnáct minut déle, než jste plánovali,“ radí Jana Havrdová.
Ke každému jídlu jezte zeleninu. Nyní v zimě pouze tepelně upravenou, abychom si dle čínské medicíny nezachlazovali tělo a tím nepodkopávali imunitu. Zdravé hubnutí podpoříte také dodržováním dostatečného množství bílkovin ve stravě. Jejich zdroje jsou jak rostlinného (obiloviny, luštěniny, sójové produkty = tofu, tempeh, robi maso, klaso sekaná apod.), tak i živočišného původu (mléčné výrobky, maso, vejce, výrobky z vaječných bílků = šmakoun).
Při přípravě jídel se nebojte experimentovat a vyzkoušejte zdravé oleje – lněný, makadamový nebo konopný. Tyto oleje patří do studené kuchyně. Jsou bohaté na tzv. omega-3 mastné kyseliny, u kterých bylo prokázáno, že ovlivňují spalování tuků.
„Omezte bílé pečivo a vyzkoušejte například celozrnné kváskové pečivo. Je velmi chutné a skvělé na namazání zdravých pomazánek. A díky obsahu bakterií mléčného kvašení podpoříte zdravé fungování střev,“ vyjmenovává Martin Škába.
Chuť na sladké nenásilně zaženou dvě deci vody s pár kapkami extraktu z grepových jadérek. A pozor: nedostatek spánku přivádí chutě na sacharidy a sladkosti. Vyspěte se a alespoň nějaké své povinnosti delegujte. Nehleďte na míru splnění a chvalte!
Hubnout nelze bez pohybu, vy ale musíte zjistit, jaký je právě pro vás vhodný (a který vás bude bavit). Chlad a brzká tma nás nutí k lenošení, proto je nejlepší udělat si z cvičení zábavu a co nejvíce si ho zpestřit. Hýbat se můžeme všude. Proč jet výtahem, když můžeme vyběhnout schody? Poslední zastávku tramvaje můžeme jednoduše dojít, k dispozici jsou bazény, kluziště…
„Cvičení může být zábava i ve fitness centrech, kde si můžete vyzkoušet jednou spinning, podruhé zumbu nebo kickbox a mnohá další cvičení, či si najmout trenéra, který vytvoří cvičební plán i cíle vám přímo na míru. Možností je dnes nepřeberně a cvičení je rozhodně zábava, často brzy příjemně návyková,“ radí Jana Havrdová.
Pokud začnete cvičit, pozor na stravu po výdeji energie: do 15 minut si dejte nejlépe sušené ovoce a do 30 minut po cvičení proteinový nápoj bez umělých sladidel nebo zdravou proteinovou tyčinku bez přidaných cukrů a konzervantů.
Stanovte si, proč chcete zhubnout a najděte si emocionální propojení s daným cílem. „Po několika dnech vám často motivace dojde, proto je dobré sepsat si, proč se snažíte nepřejídat a cvičit. Vše si pak přepište na malou kartičku a tu noste pořád s sebou, abyste se na ni mohli kdykoliv podívat,“ uzavírá Martin Škába.
Zdroj informací: www.skaba.cz a www.fisaf.cz
27.01.2018 | Skupina sedmi Čechů vyvinula nové "superjídlo". Od konkurence se má lišit kvalitou i chutí, tvrdí.
11.04.2018 | Obchodní řetězce nabízí ve slevových letácích před svátky o půlku víc alkoholických nápojů než v jiných měsících. Před Vánoci vede pivo, před Velikonocemi se zvyšuje množství tvrdého alkoholu a bylinných likérů. Uvádí to analýza společnosti Česká distribuční, která letáky roznáší.
09.04.2018 | V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise (EK) totiž podle informací ČTK a Českého rozhlasu hodlá tuto středu přijít s úpravou příslušné směrnice tak, aby jasně stanovila, že dvojí kvalita produktů není v souladu s unijním právem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.