3D MASO BUDE  V KURZU! V PRODEJI OD ROKU 2025

3D MASO BUDE V KURZU! V PRODEJI OD ROKU 2025

26.04.2022 Mze, SHUTTERSTOCK

Kjótský výrobce přístrojů pro jemnou mechaniku Shimadzu Corp. plánuje ve spolupráci s Ósackou univerzitou a tokijskou konzultační společností Sigmaxyz Inc. využít technologii 3D tisku k výrobě umělého masa tedy masa produkovaného pomocí umělého pěstování živočišných buněk. Maso vytištěné na 3D tiskárně by se mohlo prodávat na výstavě Expo Osaka – Kansai v roce 2025.

Technologie bude využívat tkáně, jako jsou svaly, tuk a cévy vyrobené pomocí technologie 3D tisku Ósackou univerzitou k reprodukci struktur podobných skutečnému masu jejich spojením do vláken. Dokáže také reprodukovat mramorované maso, čímž výrobce dosáhne lepší textury i chutě. 

Společnost Shimadzu plánuje vybudovat výrobní linku, která bude využívat 3D tisku jako součástí procesu automatického pěstování buněk do struktury vláken a následně nechá stroj měřit chuť a texturu. Společnost zvažuje, že v budoucnu tuto technologii uplatní v dalších oblastech, jako je regenerativní medicína a vývoj léčiv.

ROBOT NA LOUPÁNÍ BANÁNŮ

Roboti v Japonsku vykonávají jednoduché úkoly v továrnách nebo rozvážejí jídlo do restaurací, nyní japonští vědci představili robota, který dokáže oloupat banán, aniž by ho rozmačkal.

Přestože je stroj se dvěma rameny zatím úspěšný pouze v 57 % případů a délka úkonu trvá 3 minuty, ukazuje se, že brzy budou stroje provádět jemnější operace, než je pohybování kovovými součástmi nebo roznášení kávy.

Japonští výzkumníci vycvičili robota pomocí procesu „hlubokého imitačního učení“, kdy mu stokrát předvedli úkon loupání banánů, aby získali dostatečné množství dat, na jejichž základě se robot naučil tuto činnost a zopakoval ji. V tomto případě dosáhl úspěšnosti při loupání banánů po více než 13 hodinách tréninku.

Vědci věří, že pomoci jejich metody se roboti naučí provádět různé jednoduché „lidské“ úkoly a tito lépe vycvičení roboti pomohou zmírnit problémy s nedostatkem pracovních sil v Japonsku, například v továrnách na výrobu obědových krabiček bento nebo v továrnách na zpracování potravin, které jsou na lidské práci závislé.


Mohlo by vás zajímat

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.