12.03.2019 Jana Čiháková
Cechovních norem, podle kterých by se měly vyrábět nadstandardní potraviny, je v Česku zhruba 260. Potravin, které označení nesou, je přes 660. Pokud by se ale počítala i různá balení, bylo by jich přes 1000. Na dnešní tiskové konferenci to sdělila Dana Gabrovská z Potravinářské komory ČR, podle níž stále přibývají nové výrobky.
Normy jsou přísnější než česká legislativa. Gabrovská připouští, že jednání o jednotlivých předpisech jsou složitá, například s výrobci masných výrobků. Podle normy musí být například v párcích 65 procent masa bez použití zvýrazňovačů chuti nebo drůbežího separátu. Do budoucna komora ale doufá v další zpřísnění norem.
Ředitel pro projektování a strategii komory Miroslav Koberna uvedl, že by splnění norem mělo být standardem pro české výrobky. Například u masa by pak podle normy měl být český původ. "Bude opravdu garantovat, že se nestane ve vepřovém mase to samé jako v českém česneku - že ho máme na trhu třikrát tolik, než je ho vypěstováno," uvedl Koberna.
Podle Jana Pivoňky z Vysoké školy chemicko-technologické Praha, který je součástí odborné komise pro normy, naopak například výrobci lahůdek na sebe byli při tvorbě norem přísní. Podle Gabrovské jsou normy přísné také pro pekaře, kteří musí dávat do produktů vyšší obsah bílkovin a vlákniny.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce společně se Státní veterinární správou přislíbily, že budou kontrolovat, zda se výroba podle norem dodržuje.
V Česku je nyní řada značek označujících kvalitu potravin. Nejznámější je Klasa, kterou stamiliony korun ročně podporuje i stát. Další je například Regionální potravina, která je vázaná na daný kraj. Mezi další patří například logo Vím, co jím, které by mělo označovat potraviny obsahující uváděné výživové hodnoty. Podle Pivoňky může jít ale pouze o deklaraci. Logo Zdravá potravina se zase objevuje na pokrmech, které neobsahují zbytečné množství chemických konzervačních látek a barviv.
Podle Koberny funguje systém norem například v Rakousku, kde si na ně uživatelé již zvykli. Čeští výrobci by ale podle něj měli problémy splnit rakouské standardy.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
25.07.2024 | Ovesné sušenky jsou často prezentovány jako zdravá svačina nebo snídaňová volba, zejména díky jejich hlavní složce - ovsu. Oves je bohatý na vlákninu, bílkoviny a různé živiny, což z něj činí výživnou potravinu. Avšak ovesné sušenky, které najdeme na pultech obchodů, často obsahují značné množství cukru, což může zcela změnit jejich nutriční profil a z nich činí méně zdravou volbu, než by se na první pohled mohlo zdát.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.