27.03.2013 Mgr. Jana Uhlířová
Biopotraviny pravidelně kupují jen čtyři procenta Čechů. Občas si je koupí 37 procent lidí, naopak 17 procent dotázaných je nikdy nevyzkoušelo a ani vyzkoušet nechce. Jako nejčastější důvod uvádějí lidé vysokou cenu biopotravin. Vyplývá to z průzkumu společnosti KPMG, uvedla ČTK.
Zhruba 38 procent lidí s biopotravinami nějakou zkušenost má, ale kupovat je už nechce. Více než tři pětiny Čechů uvádějí jako hlavní důvod odmítání biopotravin jejich vysokou cenu. Téměř 47 procent lidí biopotravinám nevěří a nevidí rozdíl v kvalitě proti běžným potravinám. "Tato informace by producentům a prodejcům biopotravin rozhodně neměla uniknout. Je zřejmé, že by se na zvyšování důvěry spotřebitelů měli zaměřit, pokud chtějí prodeje biopotravin zvýšit," uvedl Karel Růžička z KPMG.
Někteří dotázaní si také stěžují na to, že se v okolních obchodech biopotraviny neprodávají. Více než pět procent dotázaných uvedlo, že jsou samozásobiteli některých surovin. Špatnou zkušenost s biopotravinami uvádějí necelá dvě procenta Čechů. Mezi příznivce biopotravin patří častěji ženy než muži. Občas nebo pravidelně je nakupuje 43 procent žen a 37 procent mužů.
Nejméně nakupují potraviny v biokvalitě na Ústecku, Královéhradecku a na Vysočině. Naopak nejvíce na jižní Moravě, v Plzeňském kraji a v Praze. Pro 38 procent lidí je největším důvodem k nákupu biopotravin jejich kvalita a chuť. Podle 31 procent Čechů jsou zdravější, pětina dotázaných pak oceňuje to, že biopotraviny neobsahují chemické látky a konzervanty. Pro více než 11 procent lidí je u nákupu biopotravin rozhodující to, že výrobky jsou převážně z České republiky, tedy jasného původu. Průzkum se uskutečnil od 22. do 28. února, zúčastnilo se jej 1000 lidí, mezi nimiž bylo 70 procent žen.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.