15.10.2013 Eva Černohorská
Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější kardiovaskulární choroby. Postihuje až 20 procent populace, což je alarmující číslo.
Vysoký tlak přichází bez příznaků a je často objeven náhodně při kontrole u lékaře. Jedno měření s nepříznivým výsledkem ještě nic neznamená. Během dne mohou být hodnoty rozdílné, tlak je zpravidla nejvyšší po probuzení a v odpoledních hodinách. Svou roli hraje psychika, okolní teplota a fyzická zátěž. K prokázání hypertenze je nutné podstoupit několik měření. Varovným signálem může být zdánlivě obyčejná bolest hlavy a očí, únava či bolesti na hrudníku.
Pokud byla nepříjemná diagnóza vyřčena, stojí před vámi nelehký úkol – pokusit se změnit svoji životosprávu tak, aby se co nejvíce omezil vznik vážných komplikací, kam patří například cévní mozková příhoda, poruchy ledvin, změny na očním pozadí nebo infarkt myokardu. Základ tvoří snížení hmotnosti, pokud trpíte obezitou, zvýšení pohybové aktivity, omezení alkoholu a kouření a snížení příjmu soli.
Za nejdůležitější při léčbě vysokého tlaku patří omezení soli. Doporučuje se nepřekračovat za den 6 gramů. Nejedná se jen o solení při vaření, nadměrné množství soli se může skrývat v potravinách, které kupujete.
Jak zabránit nadměrnému příjmu? Jídlo nepřesolujte a ochucujte až hotový pokrm. Při vaření a pečení dávejte přednost bylinkám, například při vaření brambor můžete k ochucení využít libeček a petrželku, pomazánky vylepší medvědí česnek a pažitka. Nekupujte potraviny bohaté na sůl. Bez oříšků, chipsů a krekrů dokáže organismus existovat. Místo instantní polévky připravte raději polévku z čerstvé zeleniny ochucenou bylinkami. Pozornost věnujte obsahu sodíku v minerálních vodách, kořenících směsích a pečivu.
Máte-li rádi chuťovky a jednohubky s kaviárem nebo kousky naložených ryb, zkuste najít méně slanou alternativu. K nevhodným rybím výrobkům patří sleď naložený v solném roztoku nebo nakládané sardelové řezy. Ryby mají v jídelníčku nezastupitelné místo a pokud je budete zařazovat do jídelníčku každý týden, organismu prospějete. K méně tučným, libovým rybám patří štika, okoun a candát. Z masa je vhodné libové kuřecí, krůtí, králičí nebo jehněčí maso. Občas si můžete dopřát kvalitní drůbeží šunku, nevhodné jsou tučné salámy, slanina, špekáčky.
Zde není žádné omezení, pokud se nejedná o zeleninu konzervovanou v soli nebo v solném nálevu. Dopřejte si každý den alespoň 400 g zeleniny, kterou můžete rozdělit do všech chodů. Pokud připravujete zeleninové saláty a zaléváte je kupovanou zálivkou, může přijít vaše snažení vniveč. I zde platí, že je nutné sledovat etikety, protože obsah sodíku může být velmi vysoký.
Jaká zelenina je tím pravým soupeřem pro hypertenzi? Jedni ji nenávidí, druzí milují – červená řepa. Bulvičky této zeleniny jsou plné draslíku, hořčíku, vápníku a železa. Můžete ji nakrájet syrovou na plátky a použít do salátu, nastrouhat do pomazánky nebo odšťavnit a popíjet jako detoxikační nápoj.
Oba tyto oblíbené nápoje je nutné omezit. V případě alkoholu by příjem neměl překračovat 30 g denně. Ke zvýšení tlaku bohatě postačí již dvě sklenky vína nebo piva. V případě kávy je vhodnější dávat přednost bezkofeinové variantě.
RECEPT
Doba přípravy: 90 minut
Ingredience: 2 středně velké bulvy červené řepy, 120 g jogurtu, 2 lžičky červeného vinného octu, pepř čtyř barev, sušené bylinky
Postup: Červenou řepu omyjeme a každý kousek zabalíme zvlášť do alobalu. Naskládáme do pekáče a vložíme do trouby vyhřáté na 190 °C. Pečeme do změknutí, asi 1 hodinu. Po upečení oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme jogurt, který den předem nalijeme do plastového sítka s drobnými očky a necháme odkapat. Takto odkapaný jogurt je hustý a krémový jako sýr. Promícháme a ochutíme podle chuti vinným octem a pepřem. Můžeme použít i oblíbené sušené bylinky. Mažeme na celozrnné pečivo a podáváme.
20.01.2014 | Jak se stravovat, aby byl v pohodě váš žlučník i vy?
21.12.2013 | Pálí vás po jídle žáha, často trpíte bolestí břicha nebo nadýmáním?
06.12.2013 | Přírodní pomoc, aneb „česnek, zázvor, cibule, křen, vyženou chřipku společně ven“. Jedná se o potraviny, které nás sice rozpláčou, ale také bychom je měli v chřipkovém období vyhledávat. Obsahují totiž kromě přírodních antibiotik i antivirové a antimykotické látky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.