19.06.2015 Mgr. Marie Martiňáková
Pokud v dnešní hektické době hledáte životní rovnováhu, seznamte se s ájurvédou. Je to východní medicína, která pomáhá porozumět vlastní přirozenosti a léčí nastolením harmonie v těle. Člověka chápe jako skladbu pěti elementů: vzduchu, prostoru, ohně, vody a země. Dva z nich pak vždycky tvoří základ jedné ze tří životních energií, tzv. dóš, jež se jmenují váta, pitta a kapha.
Tyto dóši podle ájurvédské filozofie řídí naše metabolické a duševní procesy a rovnováha mezi všemi dóšami je nezbytná pro udržení dobrého zdraví. Jsou-li tyto činnosti v rovnováze, prožíváme pocit pohodlí na psychické i fyzické úrovni. Jsou-li v nerovnováze, stáváme se neklidnými a náchylnými k nemocem. Nastolit rovnováhu můžeme, pokud víme, jak tyto dóši pracují uvnitř a kolem nás. K tomu musíme vědět svůj typ dóši, tedy to, jaká energie v našem těle převládá a jakým stylem o sebe máme pečovat. Pochopíme například, že různé potraviny nám vyhovují odlišným způsobem nebo proč reagujeme na studené a horké či na stres odlišně.
Váta: Lidé s převládající vátou mají typicky štíhlou postavu, podlouhlý obličej, úzké rty a suchou kůži se sklony k šupinatění. Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří úzkostlivost, náladovost, melancholie, podrážděnost, ale i ráznost a verva jít do věcí naplno – tedy vynakládání vysoké energie v krátkém čase, sklony se přepínat, nepravidelný denní režim a proměnlivá chuť k jídlu. Jsou plní radosti a nadšení, pokud jsou v rovnováze, ale na stres reagují strachem, dělají si starosti a trpí úzkostí.
Pitta: Pokud u vás převládá pitta, máte nejčastěji světlou pleť a světlé oči, střední postavu, rovné vlasy, vystouplou bradu, středně velká ústa. Z typických vlastností převládají organizační a vedoucí schopnosti, otevřenost novým myšlenkám, nadšení pro velké cíle, bystrost, mnoho zájmů, výborná paměť, cílevědomost, sebevědomí a asertivita, soutěživost, ale také sklony k podrážděnosti ve stresu, tvrdohlavost, přehnaná ctižádost, sklon podléhat záchvatům vzteku a netrpělivosti, velká chuť k jídlu a zpravidla dobré zažívání.
Kapha: Lidé s dominantní kaphou mívají silnější postavu a sklon k obezitě, olivovou pleť, jemné vlasy a hluboký, mírný hlas. Charakteristickými vlastnostmi jsou stabilita a spolehlivost, věrnost, tichost, skromnost, svědomitost, přemýšlivost, schopnost soucitu a odpuštění, sklony k depresím, pomalost, ale i lenost a sklony k samolibosti. Mají nejvíce stálé nevýbušné energie a usilují o udržení harmonie a míru s okolím.
Výživa podle ájurvédy může připomínat stravu vegetariánskou. Dbá na příjem kvalitních sacharidů, zeleniny a sezonních potravin. Důležitou roli hraje i momentální rozpoložení a psychický stav, na kterém záleží, zda zvolíme jídlo teplé, či studené, zeleninové, či sladké tak, abychom co nejvíce podpořili naši vitalitu a energii.
Sklenice teplé vody ráno nalačno, nejlépe s troškou bionta, a přes den zeleninové šťávy – mrkev, červená řepa, celer, jablko, zelí, případně vývar ze zeleniny. Celý den popíjejte teplou převařenou vodu nebo zázvorový čaj.
Je-li vaší dominantní konstitucí váta, pak jsou pro vás důležité teplo a hydratace. Váty potřebují režim i v jídle, tedy pravidelně a dobře jíst hlavně teplou stravu. Nerovnováha se snadno projeví únavou, úzkostí, nespavostí, bolestí svalů, zácpou, zvýšeným krevním tlakem a žaludeční neurózou. Jste-li váta:
Převládá-li u vás pitta, jsou pro vás velmi důležité ochlazování a alkalizace. Pro pitty jsou vhodná syrová a vegetariánská jídla a zaměření na pitný režim. Nerovnováha se projeví návaly horka, pocením, pálením žáhy, střevními potížemi, špatným spánkem a žízní. Jste-li pitta:
Je-li vaší dominantní konstitucí kapha, pak jsou pro vás velmi důležité teplo a umírněnost. Vhodné je pro kaphy omezit ve stravě tuky včetně rostlinných olejů. Ideální je konzumovat vařené pokrmy a čerstvou zeleninou. Disharmonie se může projevit únavou až apatií, pomalým trávením, přírůstkem na váze, otoky a alergiemi. Jste-li kapha:
Dnešní svět je rychlý a náročný. Je stále těžší se z životního tempa vymanit, uvolnit se, vnímat sám sebe a své pocity. Jde o uzavřený kruh, neboť právě člověk vyrovnaný, harmonický a srovnaný sám se sebou může světu nabídnout to nejlepší. Otázkou zůstává, zda lze přenést principy ájurvédy z Indie či Srí Lanky k nám, do uspěchaného života v České republice. Také nemá smysl si nalhávat, že případný přechod na ájurvédskou stravu a jiný způsob životosprávy je hladký a jednoduchý. Vyžaduje celkovou změnu života, zklidnění se a skoncování s mnoha zlozvyky i zvyky.
Možná to ale není třeba brát hned od „podlahy“ a stačí si pro začátek z ájurvédy půjčit jen něco, třeba klid, s nímž se ke všemu včetně jídla přistupuje. Najděte si na jídlo čas, zkuste se vyvarovat rychlému hltání. Soustředěním na jídlo si ho i více vychutnáte. Většina onemocnění má počátek v nesprávné životosprávě a do ní zahrnujeme i stravu. Ájurvéda může být z tohoto pohledu cestou za zdravím. Vyžaduje silnou disciplínu jedince a ochotu naučit se vnímat svoje tělesné potřeby.
25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.
03.11.2015 | Léčivých účinků této nenápadné a v Čechách běžné zeleniny si lidé cenili již dávno. Lidová medicína doporučuje používat čerstvé zelí nebo šťávu z něj při nespavosti, bolestech hlavy a onemocnění sleziny. Čerstvé i kysané zelí se využívá ke zvýšení chuti k jídlu, sekreci žaludečních šťáv, prevenci avitaminózy, při chronické poruše trávení a jako močopudný a lehce projímací prostředek.
05.11.2015 | Při příjmu vyvážené stravy a dobrém fyzickém i psychickém zdraví není nutné užívat potravinové doplňky. Když však duše či tělo vypovědí službu, je vhodné po takovém přípravku sáhnout. Nejlépe však po konzultaci s lékařem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.