03.09.2018 Redakce
Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) má novou „vychytávku“ pro ty nejmenší. Díky novému hravému Pospolu u stolu získá nová generace spotřebitelů širší znalosti v oblasti kvalitních potravin a je velká šance, že je v budoucnu budou preferovat.
Hlavním smyslem programu je jednoduchou a hravou formou a za pomoci všech smyslů přiblížit téma tradičního zemědělství i potravinářství. Program je zaměřen na děti různých věkových skupin, od předškoláků až po žáky na prvním stupni základních škol.
Celý program obsahuje krásné moderní písničky a zaručeně si na své přijdou i dospělí. Písně mají veselé texty, zpívá se v nich, proč je pro nás jídlo důležité a že se díky němu scházíme u společného stolu s mámou, tátou, prarodiči, sourozenci a kamarády. Dost možná právě song o zelenině, mléku, o snídani nebo o vajíčku přiměje děti konzumovat i ty potraviny, kterým příliš neholdují. Kdo hraje na hudební nástroj, může si písničky zahrát – součástí CD je zpěvník a notový zápis. Ke každé skladbě se mohou děti dozvědět také něco navíc. Třeba to, co si dát k snídani, jaké ryby plavou v našich řekách a rybnících, jak si vybírat potraviny v obchodě nebo proč chroupat zeleninu.
Hravě, ale zdravě
Program se skládá ze dvou mobilních her a edukačního kufříku. Žijeme v moderní době, kdy děti tráví čas také u mobilů a tabletů. „I když by s tím možná někdo nesouhlasil, mobilní hry dnes zkrátka do dětského světa patří. Protože se nic nemá přehánět, a v případě virtuálních her to platí dvojnásob, měli bychom děti směřovat právě na ty hry, které je mohou obohatit, poučit a díky kterým se dozvědí něco nového hravou formou. Právě takové hry jsme pro děti připravili,“ představuje aplikace M. Šebestyán.
Život na statku je hra pro nejmenší. Hlavními hrdiny jsou hospodářská zvířátka. Děti se pomocí her, úkolů a písniček dovídají o aktivitách na statku, nechybí ani reálné zvuky zvířat, povídání o nich a o tom, jaký užitek nám dávají. Ve hře se dítě naučí i to, jak se například vyrábí chléb nebo mléčný výrobek.
Pro předškoláky a školáky je určena aplikace Statkář. Hravou formou se děti naučí spoustu zajímavých a praktických věcí, které musí znát každý správný statkář, a o tom, co je potřeba pro chov a vývoj zvířete. Lákadlem jsou zábavné minihry, kvízy pro rozvoj vlastního myšlení, zapojení interaktivních prvků apod.
Obě aplikace obsahují i karaoke s písničkami z CD Pospolu u stolu. Ke stažení na www.akademiekvality.cz. Vyzkoušejte, je skutečně povedené.
Součástí projektu je dále edukační kufřík. Ač malých rozměrů, obsahuje hodně pomůcek a materiálů, ke kterým patří také velkoformátová „slepá“ mapa ČR. Ta slouží k orientaci pro děti, co se kde pěstuje, chová, které potraviny jsou typické a zároveň k procvičování zeměpisných a jiných znalostí. Na mapu děti přikládají snímatelné samolepky, které mohou samostatně sloužit také k různým hrám. V kufříku jsou i další ingredience, jako například fotonávody na tvoření z potravin a plodin, balíček semínek řeřichy, kterou si děti vypěstují, vyrobí z ní originální velikonoční dekoraci a zároveň ji využijí do pomazánky. Na USB je spousta zábavných úkolů, videa z reálné produkce vybraných potravin a videorecepty, protože děti rády vaří. Další „součástkou“ kufříku jsou puzzle s potravinářskými motivy. A samozřejmě nechybí CD s písničkami.
Pro pedagogy je zpracovaná metodická příručka, jak s kufříkem pracovat, co lze vyrábět, malovat a modelovat za použití plodin, jak si s pomocí kufříku hrát tak, aby děti získaly znalost o zemědělských produktech, a přitom se bavily a tvořily.
Primárně je kufřík určen pro školní družiny, ale dobře se uplatní také při výuce (např. v prvouce, přírodovědě, pracovních činnostech) a volnočasových aktivitách. Dva tisíce kufříků jsme v průběhu května distribuovali na tisíc základních škol. Cílem bylo, aby se k dětem dostaly na jejich svátek 1. června. Zvolili jsme ty školy, které byly nejaktivnější v naší předchozí mobilní hře Kozel Ovozel.
Pochopitelně jsme byli zvědavi, jak se bude program dětem i pedagogům líbit, proto jsme si ho otestovali v pěti školách. Pro žáky jsme připravili koncert z písniček z CD Pospolu u stolu, dále na ně čekala ochutnávka dobrot z kvalitních potravin, hry a tvůrčí dílny. Asi nejúspěšnější byla soutěž o nejlépe nazdobenou palačinku, kde školáci pěkně „pospolu u stolu“ tvořili opravdu neuvěřitelné kreace.
Reakce dětí i pedagogů nám udělala radost, bylo vidět, že se program líbil, a svědčí o tom i děkovné dopisy a obrázky od dětí, které ze škol dostáváme.
Pro inspiraci uvádíme text jedné z písniček. Ty z vás, kteří vejce příliš nekonzumují, navnadíme alespoň poeticky. Možná změníte názor. Cholesterolu se už totiž bát nemusíme.
09.12.2021 | Drůbeží maso patří mezi základní druhy masa a je důležitou součástí sortimentu na trhu potravin. Maso drůbeže je řazeno mezi „bílé maso“ a některé druhy jsou právem považovány za nízkoenergetické a lehce stravitelné. Nás zajímalo, jak je na tom s kvalitou to, co seženete v běžné tržní síti v Čechách. Nakoupili jsme proto vzorky kuřecích prsou a stehenních řízků.
12.08.2024 | Tukužroutská polévka je často zmiňována jako zázračný způsob, jak rychle shodit přebytečná kila. Tento koncept slibuje dramatický úbytek váhy během několika dní, a to pouze konzumací specifické polévky bohaté na zeleninu, která má údajně schopnost "spalovat tuky". Avšak při bližším zkoumání se ukazuje, že tato dieta je nejen neudržitelná, ale také neúčinná pro dlouhodobé udržení zdravé tělesné hmotnosti.
08.08.2024 | Rozvařená fašírka přirozeně neláká nikoho. Přesto je u těstovin ještě jeden důvod, proč dodržet způsob přípravy al dente - tedy na skus. Prozradíme jen, že vaše tělo vám za to poděkuje...
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.