21.09.2009 Martin Chlup
Děti sladkosti milují. Vždyť také první, co okusí, je sladké mateřské mléko. Bohužel ale běžný rafi novaný bílý cukr má mnoho nežádoucích vlastností, zvlášť je-li konzumován ve zvýšené míře. a to je. odhaduje se, že denní energetický příjem z cukrů v dnešní populaci překračuje více než dvojnásobně doporučené množství. to s sebou nese vážné zdravotní důsledky. Zvlášť u dětí.
Dítě přijímá jen určité množství kalorií denně, a pokud pije a jí mnoho sladkého, získá většinu energie z přidaného umělého cukru. V tom tkví první nebezpečí. Tělo potřebuje k trávení vitaminy skupiny B, minerály (chrom, zinek), vlákniny a další živiny, které se vyskytují v cukrové třtině nebo řepě, z nichž je cukr vyráběn. Ne však v rafi novaném cukru – tam je jen čistá sacharóza. Pro její trávení pak zažívací systém musí sáhnout na své zásoby vitaminů a minerálů. A navíc dochází ke zvýšenému vylučování inzulinu. U větších dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí a nesoustředivostí. Sladkosti též významně přispívají k rozvoji zubního kazu, chronické infekci kvasinkami, k nadváze a sklonu k infekčním onemocněním.
Dlouholetým bojovníkem proti cukru je Dr. Nancy Appletonová, autorka řady knih o zdravé výživě a zdravém životním stylu. Dr. Appletonová k dnešnímu dni shromáždila seznam již 146 neblahých následků nadměrné konzumace rafi novaného cukru na náš organismus. My uvádíme jen prvních dvacet dva.
Miminka do jednoho roku mnohem citlivěji reagují na potraviny, které rychle zvyšují nebo snižují hladinu cukru v krvi. Důsledkem nadbytečného příjmu cukrů jsou často průjmy či zácpy. Proto se doporučuje nepodávat dětem žádné sladkosti v prvním roce života. U starších dětí platí pravidlo: sladké jen výjimečně. A to se týká všech potravin, kde je obsažen bílý cukr – čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, pečivo, pudinky, zmrzliny i některé žvýkačky. Častým neduhem je nadužívání sladkých nápojů – limonády, šťávy (bohužel i dětské) často obsahují extrémně vysoké množství cukru. Rozhodně není správné podávat k obědu sladké jídlo vícekrát do týdne.
Sladkosti nejsou pro zdravé fungování těla nezbytné a jejich nadměrný příjem je vyloženě škodlivý. Jako rodiče můžete ovlivnit chuťové preference dítěte při zařazování prvních příkrmů. Nezvykejte své děti na sladké! Zároveň jim však sladké úplně nezakazujte, protože to je často kontraproduktivní. Sladké by mělo být spíše za odměnu a až po hlavním jídle. Vždy můžete dítěti dopřát sladké i bez cukru. Ke snídani třeba ovocný salát nebo müsli s mlékem. Na svačinku tvarohový dezert s ovocem. A když rafi - novaný cukr nahradíte jiným sladidlem, můžete péci i zdravé pečivo či cukroví.
Autor čerpal z pramenů na:
09.10.2013 | Do programu Ovoce do škol se v letošním školním roce zapojilo zhruba 455.000 dětí, což je asi o osm procent více než v loňském školním roce.
15.10.2013 | Jsou školní jídelny ochotné umožnit dětem dietní stravování?
13.11.2013 | Seriál o školních jídelnách zakončujeme rozhovorem s vedoucí školní jídelny při Základní škole Zbiroh Evou Květoňovou.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.