19.04.2009 Dana Večeřová
Civilizační problémy se nevyhýbají ani dětem. V dnešní době je díky výběru potravin velmi snadné získat špatné stravovací návyky. Obezita je již běžně nazývána epidemií naší doby. O tom, jak dát vlastním potomkům správné stravovací návyky a předejít i pozdějším zdravotním komplikacím, jsme hovořili s paní doktorkou Dagmar Čechovu z Dietologického centra v Brně, která pomáhá malým i velkým pacientům žít zdravěji.
Rodiče dělají největší chybu v tom, že se sami většinou špatně a nezdravě stravují. Když budete dítěti nutit „mrkev“, ale sami si vezmete párek nebo oplatek, tak dítěti nemůžete předat dobrý návyk. Důležité je uvědomit si jednu věc. Jsme tak zdraví či nemocní, jak se stravujeme. Pokud bude naše strava vyvážená a zdravá i naše tělo bude v pořádku. Pokud ale budeme konzumovat potraviny nekvalitní, tučné, plné jednoduchých sacharidů a se spoustou konzervačních látek, naše tělo dříve či později zareaguje na vzniklou situaci onemocněním. Všechny civilizační choroby, jež jsou všeobecně známé, souvisí více či méně s výživou a nedostatečným pohybem. Dříve se tyto choroby objevovaly až v dospělosti či stáří, dnes se objevují i u 10letých dětí, a to je alarmující.
Dnešní doba samozřejmě ovlivňuje pravidelnost v příjmu potravy. Česká republika se vyznačuje všeobecně velmi dobrým školním stravováním. Pokud děti chodí na oběd ve škole, nebo se stravují ve školce celodenně, dá se říci, že v těchto případech je z hlediska výživy o ně dobře postaráno. Zlepšit se dá určitě spousta věcí, ale toto také souvisí s finanční částkou, která na školní stravování připadá. Problém se špatným stravováním dětí je mimo školní zařízení. Rodiče moc neřeší, co děti jedí odpoledne či večer. Případy z ordinace naznačují, že děti si berou z lednice to, na co mají chuť a to většinou není ani vyvážené, ani moc zdravé jídlo.
a je podobný pro všechny věkové skupiny do patnácti let? Jídelníček dětí by měl obsahovat všechny složky potravy ( sacharidy, tuky, bílkoviny, minerální látky, vitaminy, vlákninu a vodu). Sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy nejsou vhodné, o to větší pozornost bychom měli věnovat sacharidům složeným (chléb, pečivo, celozrnné výrobky, ovesné vločky, rýže, jáhly, pohanka, těstoviny atd). Tuky by se měly objevovat v jídelníčku pravidelně, protože jsou součástí všech buněčných membrán a jsou nezbytné pro hormonální systém. Vhodné tuky pro výživu jsou: kvalitní oleje (slunečnicový a olivový), pravidelná konzumace ryb, které obsahují nenasycené mastné kyseliny. Bílkoviny – kvalitní masa všeho druhu, libová šunka, vejce, luštěniny, tvarohy, jogurty a mléko. Energetické nároky se podle věku mění, výběr potra- vin zůstává. Výjimkou jsou děti, které trpí alergií, tam je vhodné poradit se s odborníkem. Minerální látky a vitaminy dostaneme v optimální míře z ovoce a zeleniny. Denně by mělo dítě sníst 5 porcí ovoce a zeleniny. Vláknina je obsažena taktéž v ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Jako vhodný nápoj pro dítě můžeme použít vodu nebo neslazený čaj či velmi naředěné ovocné šťávy.
Správnou výživou se dá jednoznačně předcházet mnoha civilizačním chorobám. Mezi tyto choroby patří například: diabetes mellitus II. typu, zvýšená hladině cholesterolu, onemocnění střev, onemocnění slinivky a jater, onemocnění tlustého střeva, onemocnění ledvin, onemocnění srdce a cév atd. Upozorňuje na pozdější možné problémy PhDr. Dagmar Čechová.
25.11.2013 | Nejpozději začátkem adventu se hospodyňky začínají pouštět do pečení vánočního cukrování. Jak tuto kalorickou bombu odlehčit a pokusit se o variantu, která bude vhodná i pro malé děti?
13.11.2013 | Seriál o školních jídelnách zakončujeme rozhovorem s vedoucí školní jídelny při Základní škole Zbiroh Evou Květoňovou.
13.02.2014 | Ledvinám udělá dobře čaj ze zlatobýlu, žlučník potěší předjarní půst.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.