21.01.2011 Zdroj: SVS ČR
Je to tak, „drama" skončilo a jeho aktéři odcházejí bez potlesku, neboť divákům je možná trapné, že na to skočili? Podle informací z Německa, kde problém s kontaminovaným krmivem vznikl, se ukazuje, že když už se zhruba v 10 % zjistí v mase nadlimitní množství dioxinů, jde o tak minimální překročení přísné normy, že opravdu k přímému ohrožení zdraví člověka nemohlo dojít.
Na druhou stranu je ale třeba dodat, že kdyby se na aféru s kontaminovaným krmivem nepřišlo, zdravotní riziko by existovat opravdu mohlo.
Jak Státní veterinární správa ČR včera uvedla, ve vzorcích masa z Německa se nezjistilo nadlimitní množství dioxinů a neprokázalo se to ani v dalších zásilkách, ze kterých byly odebrány vzorky. Dnes máme již 22 vzorků negativních (z 31). Zákazníci tedy nemají nejmenší důvod k obavám.
Ve včerejší anketě Hospodářských novin položili otázku „Měl by stát zakázat prodej německých produktů, i když se zatím žádné vzorky s dioxiny neodhalily?" Lidé odpověděli v 91 % ANO!
Jak těžko se asi odpovídá na tak zavádějící otázku. Připusťme, že státem se může rozumět orgán, který může zákaz vyslovit, tedy Státní veterinární správa. Ale za prvé, k zákazu nebyl žádný důvod, tím méně nyní. Za druhé, orgán státního veterinárního dozoru může něco zakázat jedině na základě důvodného podezření, že úřady země původu nekonají, tak jak mají (navíc zákaz může vydat, popřípadě schválit, jen Evropská komise). A podezření zde nebylo, přestože se objevily snahy toto tvrdit.
Není, a ani nebyl důvod k žádné panice. A pokud jde o české výrobky, soustavně se přesvědčujeme, že vyhovují limitům pro dioxiny i pro jiné kontaminanty, například na základě uskutečňování Plánu monitoringu cizorodých látek.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.