Jací jsou Češi konzumenti mléčných výrobků?

Jací jsou Češi konzumenti mléčných výrobků?

28.05.2014 ČTK

Nejnovější statistické údaje nám pomohou tuto otázku zodpovědět.

Spotřeba mléčných výrobků v Česku v loňském roce stagnovala na 234 kilogramech na osobu, vyplývá z údajů Českomoravského svazu mlékárenského. Podle předsedy svazu Jiřího Kopáčka se na stagnaci zřejmě podílel především cenový růst mléčných výrobků. Bezmála 41 procent spotřeby podobně jako předloni představovaly dovezené výrobky. Dovážejí se zejména sýry, zakysané výrobky a máslo. 
    Zvýšily se ceny syrového mléka, a to částečně ovlivnilo nárůst cen produktů, uvedl Kopáček. Nákupní cena mléka vzrostla od loňského ledna do prosince bezmála o pětinu, meziroční průměrný růst ceny činil 11 procent. Dalším faktorem, proč spotřeba na rozdíl od předloňska nerostla, mohlo být podle Kopáčka teplé léto. "Jak je teplé počasí, spotřeba jde vždycky trošku dolů," podotkl. 
    "Česká domácí výroba mléčných výrobků je ohrožována silnou konkurencí levnějších konkurenčních produktů ze zahraničí, obzvláště pak z Německa, Belgie a Polska," uvedl předseda svazu Jiří Kopáček. Kvalita dovozového zboží podle něj není vždy optimální a často zaměstnává státní dozorové orgány. 
     Spotřeba konzumního mléka vzrostla více než o tři litry na 60,4 litru. "Rostla především spotřeba čerstvého pasterovaného mléka proti trvanlivému mléku," upřesnil Kopáček. Přes rostoucí trend obyvatelé Česka pijí méně mléka, než činí celoevropský průměr 65 l. 


    Obyvatel Česka loni v průměru snědl 14,9 kilogramu zakysaných mléčných výrobků, což bylo meziročně o 1,3 kilogramu méně. Zde se podle Kopáčka projevil především meziroční pokles spotřeby jogurtů. 
    O půl kilogramu na 16,3 kilogramu se snížila spotřeba sýrů a tvarohů. Zde se projevil zejména cenový růst kategorie v důsledku zdražení suroviny, míní Kopáček. Přesto se spotřeba sýrů a tvarohů v ČR blíží průměru Evropské unie dosahujícímu 17 kilogramů. Češi jsou naopak nadprůměrnými jedlíky másla, kterého loni snědli v průměru 5,1 kilogramu, zatímco unijní průměr dosahuje 3,6 kilogramu. 


    Produkce mléka v Česku loni mírně vzrostla na 2,77 miliardy litrů. Vyvezeno bylo 1,08 miliardy litrů, naopak dovoz vzrostla z předloňských 853 na 898 milionu litrů, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství (MZe). Čeští zemědělci vyvážejí ve velkém mléko zejména do příhraničních německých mlékáren, kde za ně dostávají zaplaceno lépe než od domácích zpracovatelů. 
    Více než polovinu vývozů mléka představuje syrové mléko, naopak u dovozů je vyšší poměr hotových výrobků. "To je také dáno tím, že zahraniční obchodní sítě v rámci centrálních nákupů nakupují od svých domovských firem," vysvětlil Kopáček. Podle něj by letos tuzemským výrobcům měla nahrát devizová intervence České národní banky (ČNB) z konce minulého roku. Oslabení koruny vůči euru by mělo zdražit dovážené zboží, naopak zvýhodnit domácí producenty při vývozu. 


Mohlo by vás zajímat

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.