25.10.2013 PhDr Kateřina Pulkrábková
Oslovili jsme hlavní česká média, která testují potraviny, s otázkou, jakým způsobem takové testování probíhá.
Na základě předchozích informací jsme se rozhodli podívat se současné testování potravin trochu pod lupou. A zde vám přinášíme souhrn aktuálních testů a vyjádření subjektů k nim:
Nova – Web www.tn.cz testuje s pomocí šéfkuchařů i dalších odborníků pouze senzoricky (tj. prostřednictvím smyslového hodnocení) a výrobky hodnotí na základě údajů na obalu.
ČT – Testování potravin se objevuje v pořadu Černé ovce, kde jsou zveřejňovány i výsledky z MF Dnes a Světa potravin, dále v pořadu Sama doma prezentuje výsledky testů Potravinářské komory.
Prima – „Testováním se nezabýváme,” sdělil tiskový mluvčí David Vaníček.
TV Barrandov – Televize se testováním nevěnuje, konkrétnější vyjádření do data uzávěrky nebylo zasláno.
Blesk – Přebírá výsledky testů z jiných médiích, například měsíčníku dTest. Provádí i vlastní testování potravin s komentářem odborníků ze Státní veterinární správy ČR a výživových poradců. Většinou se ale nejedná o analytické, odborné testy, což ovšem není nikde uvedeno.
AHA – Dříve tento deník přebíral testy od Světa potravin.
MF dnes – Dlouhodobě testuje potraviny, nyní ve spolupráci s Potravinářskou komorou a Světem potravin. Čtenářsky oblíbené testy jsou vždy doprovázeny komentáři odborníků, případně i reakcemi výrobců. Testy probíhají v akreditovaných laboratořích, které deník jmenovitě uvádí.
www.idnes.cz – V poslední době uveřejnil například test zakoupených šunek, které senzoricky (smyslově) hodnotil řezník Kšána.
dTest – Jeden z nejznámějších časopisů, který dlouhodobě testuje mj. potraviny. Názvy laboratoří, ve kterých testuje, neuvádí, údajně z důvodu, aby nebyly pod nátlakem výrobců a byla zachována nezávislost. Obecná pravidla průběhu testování zveřejňuje na svých webových stránkách.
Food – Měsíčník se testy potravin zabýval, výrobky byly hodnoceny redakcí a vybranými odborníky převážně z gastronomické oblasti.
Apetit - Zabýval se testy potravin, které byly hodnoceny redakcí a vybranými odborníky převážně z gastronomické oblasti.
www.ihned.cz – Občas zveřejní článek o potravinách s odvoláním např. na VŠCHT, nutriční terapeuty a odborníky z oboru.
Svět potravin – Kromě testů ve spolupráci s Potravinářskou komorou a MF Dnes provádí i vlastní redakční testování, kde zřetelně uvádí, že se jedná o subjektivní senzorické hodnocení běžných strávníků, a zveřejňuje pravidla testů.
Instinkt – „Potraviny netestujeme, pouze někdy uděláme reportáž o něčem zajímavém z oblasti gastronomie,“ vyjádřila se šéfredaktorka Jana Víšková.
Katka – Provádí senzorické testování redakcí, u textu je uvedeno „Jde o subjektivní hodnocení redakce Katky“.
Týden – Přebírá informace o výsledcích testů jiných médií, pokud se jedná o větší kauzy, je zdrojem článků ČTK.
Reflex – Časopis se testy potravin jako takovými nezabývá, tématu potravin se věnuje v článcích zaměřených na konkrétní problém (kvalita špekáčků, párků). Oblíbená byla soutěž o nejhorší oběd v rámci boje proti blafům.
Peklo na talíři – Pořad šéfa Pražského kulinářského institutu Romana Vaňka zábavnou a spotřebitelsky srozumitelnou, leč trochu líbivou formou zasvěcuje běžného diváka do tajů potravin, které konzumujeme. Hodnotí sám Roman Vaněk, na dané téma si vždy přizve odborníka z dané oblasti.
www.vitalia.cz – K tématu testování se vyjádřila šéfredaktorka Lenka Krbcová: „Připravili jsme několik článků a toto téma, ale postupně jsme měli pocit jisté devalvace, tzv. testy se začaly objevovat všude, ale mnohdy považuji úroveň za pochybnou. Pouze senzorické hodnocení (navíc pouze členy redakce) považuji za nedostatečné. U testů je třeba specifikovat, na co se zaměřují. Něco jiného je test kvality, bezpečnosti, z pohledu konkrétní diety, nutričního složení, vhodnosti pro děti, přítomnosti aditiv, dodržování uvedeného složení atd. Naše testy jsme připravovali ve spolupráci s odborníky podle zvolené specifikace.“
www.prozeny.cz – K tématu testování se vyjádřil vedoucí redakce Michal Snížek: „Většinu žádaných informací lze získat přímo z textů testů na našich stránkách. Vše ostatní je součástí naší firemní strategie, takže se k tomu bohužel ani nemůžeme vyjádřit.“
Miroslav Toman, ministr zemědělství: „Testy potravin jsem podporoval už jako prezident Potravinářské komory a byli jsme jedni z prvních, kdo začal testovat potraviny v laboratořích a s odborným senzorickým posouzením. Podle mého názoru by měli spotřebitelé dávat přednost těm testům, kde je jasně uvedeno, co se testuje, kdo a kde, jaké parametry a s jakými váhovými kritérii jsou zahrnuty do výsledné známky. Osobně si vždy rád přečtu výsledky společných testů Světa potravin a MF Dnes.“
Pavel Kopřiva, SZPI: „Pokud je zveřejněna zavádějící nebo nepravdivá informace o testu, její autor se vystavuje riziku zejména občansko-právního sporu s postiženou osobou.“
Marcela Mitáčková, Hamé: „Zajímá nás, kdo hodnocení provedl a jak jsou výsledky prezentovány. Pokud jsou výsledky vyloženě zavádějící, komunikujeme se subjektem, který testování provedl, a snažíme se věci uvést na pravou míru.“
Ing. Pavel Fritsch, Boneco: „Pokud je test proveden na odborné úrovni, jsou pro nás výsledky přínosem a ve firmě je analyzujeme.“
Jiří Brát, Unilever: „Někdy se stává, že testy jsou provedeny velmi neodborně nebo jejich parametry nejsou stanoveny v souladu s atributy, které jsou pro spotřebitele důležité, a v takovém případě mohou být výsledky zavádějící. Občas se také setkáváme s tím, že ne vždy výběr výrobků zahrnuje celou škálu nabídky daného segmentu na trhu.“
Zítra se dočtete: Jak zpřehlednit testování a 10 rad, jak poznat kvalitní text pro spotřebitele
17.10.2014 | Bezlepkové potraviny jsou často mylně považovány za speciální zboží určené pouze pro celiaky. Mohou však být dobrým pomocníkem v rámci prevence onemocnění spojených s výskytem lepku v potravinách, zejména alergie na lepek.
11.04.2024 | Krevety rozhodně nepatří mezi výrobky, které by se nemusely pečlivě vybírat, zvlášť pokud nemají být spotřebitelé doma nepříjemně rozčarováni. Na druhou stranu, i v běžné tržní síti lze objevit výrobky vysoké kvality, i přestože nepatříme k přímořským státům. Po kterých sáhnout a které raději naopak nechat v obchodě?
22.09.2023 | Konkurence, rivalita a z toho vyplývající snaha být co nejlepší a nejúspěšnější na trhu, se nevyhýbá ani pekařům. Objektivní srovnání kvality chleba se tak stalo výzvou pro Svaz pekařů a cukrářů v ČR, který pravidelně pořádá národní soutěž Chléb roku. Do ní se může přihlásit každá pekárna, bez ohledu na to, jestli je členem cechu nebo nikoliv, zda jde o průmyslovou nebo řemeslnou pekárnu. Novinkou letošního ročníku je účast obchodních řetězců, jejichž provozy splňují definici pekárny (Albert, Globus, Tesco). A jak dopadlo klání nejlepších z nejlepších?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.