23.10.2013 Petr Havel, agrární analytik
V minulých dnech jsme vás upozornili na to, že řada testů mate zákazníky.
Vyznat se v kvalitě prezentovaných testů, kterých je v současné době jako hub po dešti, není tedy opravdu jednoduché. Existuje nějaký návod, jak poznat seriózní test potravin?
Jedním z takových rozlišujících principů je veřejná informace o tom, v jakém zařízení se testy prováděly. Nejde přitom „jen“ od odlišení akreditovaných a neakreditovaných laboratoří, ale také o instituci, která příslušnou laboratoří disponuje, přičemž výrazně nižší riziko neobjektivních výsledků lze očekávat v případě ústavů dlouhodobě se věnujících oblasti zkoumání potravin, vědeckých institucí a státních institucí. Naopak privátní laboratoře, při vší úctě k soukromému podnikání, mají z podstaty věci větší sklony přizpůsobit výsledky tomu, kdo ony testy platí.
Druhým lakmusovým papírkem je výběr hodnocených parametrů u testovaných potravin. V tomto smyslu je velmi zrádné hodnocení postavené na senzorických (smyslových) vlastnostech, neboť každý hodnotitel má zcela individuální dispozice k takovému hodnocení. Skutečným měřítkem nutriční hodnoty potravin či jejich vlivu na lidský organismus je tak složení potravin, přičemž rozhodujícím měřítkem kvality nemusí být vůbec hlavní surovinová složka potraviny, ale naopak obsah některé z ingrediencí. V případě povolených přídatných látek (eček) navíc platí, že jejich přítomnost v potravině nemusí být měřítkem nižší kvality, ale naopak.
V řadě různých amatérských hodnocení potravin je ale přítomnost éček nesmyslně degradujícím prvkem. I proto je dalším parametrem hodnocení testovaných potravin odbornost hodnotitelů a organizací, které testy potravin dělají. Právě odbornost hodnotitelů umožňuje zvolit jako parametry kvality takové prvky, které mají na vlastnosti testovaných výrobků skutečně zásadní vliv. Na pozoru bychom se měli mít zejména před takzvanými „všeználky“, kteří spotřebiteli ordinují osvětové informace tu z oblasti kvality potravin, onde ohledně kvality hraček a jindy zas třeba o kvalitě elektrických spotřebičů. Při rozsahu údajů týkajících se jednotlivých kategorií a množství výrobků na trhu je totiž zcela zřejmé, že nikdo nemůže rozumět všemu.
Zítra se dočtete: Šance na obranu aneb jak vyřešit zpřehlednit testování potravin.
11.04.2024 | Krevety rozhodně nepatří mezi výrobky, které by se nemusely pečlivě vybírat, zvlášť pokud nemají být spotřebitelé doma nepříjemně rozčarováni. Na druhou stranu, i v běžné tržní síti lze objevit výrobky vysoké kvality, i přestože nepatříme k přímořským státům. Po kterých sáhnout a které raději naopak nechat v obchodě?
15.03.2024 | Na českém trhu je známe spíš pod označením krabí tyčinky, nicméně existují i surimi z ryb, krevet, či krabích klepet. Jen se k nám moc nedovážejí. Jak obecně ale poznat kvalitu tohoto typu sortimentu? Testovali jsme…
09.12.2023 | Medové kroužky platí za oblí- benou snídani nebo svačinu nejen mnoha dětí, ale i do- spělých. Jen samotné slovo med evokuje u mnoha stráv- níků garanci zdravého a pří- rodního produktu. Je to ale opravdu taková výhra?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.