Jak přimět děti, aby jedly zdravěji?

Jak přimět děti, aby jedly zdravěji?

27.04.2015 ČTK

Věčné téma maminek i školních kuchařek - jak upravit zdravé pokrmy tak, aby je děti nadšeně a rády konzumovaly? S odpovědí teď přišli autoři studie na Harvardově univerzitě.

Pokud jsou pokrmy ve školních jídelnách připravovány profesionálním kuchařem a jídlo vypadá přitažlivě, snědí děti více i tak nenáviděné zeleniny, jako je květák. Chutně upravené sezónní ovoce a zelenina, i bez cukru a soli, a kreativní jídelníček přesvědčí i ty nejzatvrzelejší školáky, aby jedli zdravěji. K takovým závěrům dospěli autoři studie Harvard Medical School při Harvardově univerzitě realizované na 14 základních školách s 2600 dětmi po dobu jedenácti let. Píše o tom italský deník La Repubblica.

Pro jednu skupinu sledovaných žáků připravili šéfkuchaři zdravé pokrmy z celozrnné mouky, zeleniy a ovoce, v nichž nahradili sůl a cukr voňavými bylinkami. Druhá skupina školáků se stravovala úplně stejně jako dříve a vědci pouze vážili množství potravin, které děti nezkonzumovaly. A jakcelý experiment dopadl? Po semdí měsících jedly děti vykromované šéfkuchaři všechno!
    "Trvalo nějaký čas, než se návyky dětí změnily, ale nakonec se to podařilo," vysvětluje jedna z autorek studie Juliana Cohenová. "Snaha zlepšit kvalitu pokrmů ve školních jídelnách nabídkou zdravých, avšak chutných jídel musí být prioritou, protože to je jediný způsob, jak u dětí zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny," dodává.
    

Italové vůbec se kvůli ekonomické krizi vzdávají oblíbených potravin jako vína a olivového oleje, zeleniny a ovoce. O celých 25 % klesla spotřeba olivového oleje.  Spotřeba vína se snížila o 19 %, ovoce a zeleniny klesla na 130 kg ročně, což jesotva 360 gramů denně (Světová zdravotnická organizace doporučuje 400 gramů).Neslavně si stojí i italská pasta, přestože Italové zůstávají jejich největšími jedlíky s 26 kg na osobu za rok. Nikdy také nebyla v Itálii tak nízká spotřeba chleba, která loni poklesla na historické minimum, asi 90 gramů denně (dva plátky veky).
    Chléb, těstoviny, ryby, ovoce, zelenina, panenský olivový olej a tradiční popíjení vína mezi jídlem jsou elixírem dlouhého života. Italové dosud patřili k těm národům ve světě, které se dožívají nejvyššího průměrného věku: u mužů to je 79,8 roku a u žen 84,8 roku.
    


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.