12.10.2009 Martin Chlup
Chřipkou každoročně onemocní statisíce Čechů. Je to nakažlivé virové nemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty.
Podobné příznaky jako chřipka mají i další onemocnění. rýma a bolest hlavy spolu s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. kašel může zase signalizovat onemocnění horních cest dýchacích, nemoc průdušek či plic. Také bolest hlavy může být příznakem jiného onemocnění. Pokud se váš zdravotní stav při zdánlivé chřipce nezlepší během několika dnů, vyhledejte lékaře.
V poslední době se hodně hovoří o tzv. mexické chřipce (nebo také prasečí chřipce či chřipce A/h1N1). Jde o respirační onemocnění způsobené virem chřipky typu A, které často propuká u prasat. Stejně tak může dojít i k přenosu viru prasečí chřipky na člověka a z člověka na člověka. Zřejmě to probíhá stejným způsobem jako u přenosu sezonní chřipky u lidí, tj. jedná se především o přenos prostřednictvím kašle či kýcháním nakažených osob. lidé se také mohou nakazit, pokud se dotknou předmětu s chřipkovým virem a poté se dotknou svých rtů či nosu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) registrovala na začátku srpna přes 177 000 nemocných tzv. mexickou chřipkou ve 170 zemích světa. Z toho 1462 lidí na toto onemocnění zemřelo (úmrtnost je tedy 0,8 %). V České republice bylo k 10. 8. podle ministerstva zdravotnictví registrováno 182 případů prasečí chřipky. Průběh všech onemocnění je lehký, nikdo nezemřel. Podle údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu si prasečí chřipka v Evropě vyžádala zatím 83 obětí.
Přímo proti virům chřipky zabírají antivirotika. Problémem je, že virů chřipky je velké množství a dané antivirotikum zabírá vždy jen na jeden určitý typ viru. rozšířeným omylem je, že chřipka se léčí antibiotiky – ta jsou však účinná jen při bakteriálních komplikacích. Základem léčby je posílení imunitního systému. Doporučuje se především klid na lůžku, který je důležitý zvlášť u dětí. Chřipka klade na organismus zvýšené nároky. Na jednu stranu tělo v boji s onemocněním spotřebovává více energie, na druhou stranu člověk postižený chřipkou trpí nechutenstvím. Velmi důležitý je dostatek tekutin, zvlášť při vysokých teplotách. Při horečce a pocení totiž stoupá spotřeba tekutin a hrozí nebezpečí dehydratace, která může vést až k poškození ledvin. Ve zvýšené míře dochází také ke spotřebě vitaminů, minerálů a dalších látek včetně bílkovin.
Nejdůležitější doporučení
Omezení kontaktu s virem. Přenos chřipky obvykle probíhá rozptylem kapének nesoucích chřipkové viry. k tomu však dochází nejen při kašlání, ale i při mluvení a dýchání. riziko přenosu chřipky můžete snížit tak, že nebudete navštěvovat místa, kde se zdržuje více lidí. Důležité je přísně dodržovat hygienu. Viry chřipky přenášené slinami se udrží na špatně umytém nádobí, na oblečení i přímo na kůži. Základem je proto mýt si pravidelně ruce.
Podpořte imunitní systém! k posílení imunity se doporučuje preventivně užívat vitamin C, nejlépe v kombinaci se zinkem a selenem (antioxidanty). Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi, které aktivují imunitní systém.
Zdravý a otužilý organismus se infekci ubrání mnohem lépe. Proto byste měli mít dostatek tělesného pohybu, spánku i odpočinku. Tělo byste neměli vystavovat teplotním šokům, přiměřeně se proto na podzim oblékejte.
V neposlední řadě je důležitá pestrá, zdravá a vyvážení strava s dostatkem vitaminů, minerálů a živin.
Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách, ale po celý den. Při horečce pomáhají vlažné tekutiny ochlazovat organismus. Celkem byste měli vypít nejméně dva litry tekutin denně. Nejvhodnějším nápojem je čistá voda. Doplňkově se doporučují minerální vody (pomáhají doplnit vypocené soli) a slabší čaje, které je dobré střídat. Nepřehánějte to s bylinnými čaji – ve vyšších dávkách mohou mít – podobně jako léky – nežádoucí účinky.
Vhodné stravování při chřipce může usnadnit a urychlit léčení. Správný jídelníček by měl doplnit látky, které při boji s virem spotřebováváte, a přitom nepřetěžovat metabolismus. Jinými slovy – měli byste konzumovat lehce stravitelné potraviny.
Chřipkový virus je záludný nepřítel. Nejvíce jím jsou ohroženy osoby se sníženou imunitou, senioři a děti. V období, kdy se předpokládá zvýšený výskyt virů – jako třeba na podzim – je dobré o sebe dbát víc než kdy jindy. Dopřejte si dostatek spánku a pestrou, plnohodnotnou stravu. Důležité je věnovat zvýšenou pozornost hygieně a také se udržovat v dobrém psychickém stavu. Zdravý a silný organismus je proti všem formám chřipky tou nejlepší ochranou.
08.04.2014 | Jak si svátky jara užít a přitom se vejít do kalhot?
28.07.2014 | Strava nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Je například vědecky podloženo, že ovlivňuje tzv. biologický věk – že díky ní naše tělo rychleji stárne či naopak zůstává mladé. A jak tedy jíst správně?
10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.