18.09.2009 Martin Chlup
Jaterní onemocnění nejsou výjimečná a často se vyskytují v chronické formě, která vyžaduje dlouhodobá dietní opatření. Naštěstí však játra mají obrovské regenerační schopnosti.
Játra jsou často označována za chemickou laboratoř těla. Jsou důležitým místem tvorby bílkovin. Vytvářejí žluč, která je nezbytná pro trávení, ale slouží i pro vylučování nežádoucích látek – detoxikaci organismu. Podílejí se na udržování stálé hladiny cukru v krvi a na syntéze cholesterolu. Důležitou roli hrají játra v metabolismu některých vitaminů skupiny B, ale také vitaminů A, D, K, kyseliny listové a některých minerálů.
Onemocnění jater vznikají nejčastěji v důsledku onemocnění žloutenkou, nadměrného užívání alkoholu nebo poškození některými léky.
Hepatitida (infekční žloutenka) je virové onemocnění. Hepatitida typu A se přenáší orálně při špatných hygienických podmínkách, hepatitida B a C především krevní cestou. Proti hepatitidě A a B se lze nechat očkovat, proti hepatitidě C dosud účinná očkovací vakcína chybí.
Cirhóze se lidově říká „tvrdnutí jater“.
Vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou a zajizvenou, nefunkční hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně. Asi jedna třetina jaterních cirhóz vzniká jako následek chronického zánětu – žloutenky typu B a C. Nejběžnějším způsobem, jak si pořídit cirhózu jater, je vytrvalá konzumace alkoholu. Pro muže představuje rizikovou dávku 60 g alkoholu (cca 2 piva, 0,7 l vína) denně, pro ženy vzniká riziko již při dávce třetinové.
Nemocní jsou unavení, malátní, trpí nechutenstvím. Objevuje se u nich tmavá moč a světlá stolice. Typické jsou občasné trávicí potíže – nadýmání, nepříjemné pocity v nadbřišku, nevolnost, zvracení. Běžné je hubnutí, pocity slabosti a únavy. Jako varovný příznak cirhózy se může objevit i žloutnutí očního bělma. Dalším příznakem jsou poruchy srážlivosti krve (snadná tvorba modřin, krvácení z dásní).
Poškození jaterních buněk je možné zjistit z orientačního vyšetření vzorku krve. K celkovému zhodnocení stavu jater se nejčastěji používá ultrazvukové vyšetření.
K zahájení správné léčby je důležité stanovení příčiny nemoci. Pokud trpíte jaterní cirhózou v důsledku prodělané žloutenky, zaměřuje se léčba na boj proti infekčnímu zánětu. Lékař vám nejspíš předepíše léky proti viru infekční žloutenky (virostatika). U alkoholické cirhózy je nejdůležitějším krokem naprostá abstinence. Z léků se používají tzv. hepatoproco tektiva, která posilují regenerační schopnost jaterních buněk a působí spíše podpůrně.
Dietu po prodělaném onemocnění je třeba dodržovat po dobu potřebnou k regeneraci jater – obvykle 6 měsíců až 2 roky. Chronicky nemocní pacienti musí dietu držet celoživotně. Pacienti s jaterní cirhózou se se svým lékařem musí poradit o obsahu soli v potravě – v některých případech je její omezení významným léčebným postupem. Nezapomeňte také s lékařem konzultovat užívání jakýchkoli dalších léků.
Přísnost a délka diety se odvíjí od stavu nemocného a doporučení lékaře. Záleží také na individuální snášenlivosti některých jídel. Vynechte jídla, která vám působí zažívací obtíže. Diety se nemusíte bát. Přestože zakazuje mnohé, i v jejím rámci se můžete stravovat tak, aby vám chutnalo.
Autor čerpal ze zdrojů na:
08.04.2014 | Jak si svátky jara užít a přitom se vejít do kalhot?
02.07.2014 | Letní fejeton od naší bloggerské přispěvatelky (www.loveckydenik.cz). A jaké jsou vaše zážitky s letním grilováním?
09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.